Festiwal Stolica Języka Polskiego

04.08.2017
#
  • baner festiwalu

Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn 2017 odbędzie się w dniach 6-12 sierpnia 2017 r. Hasłem trzeciej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego będzie „CAŁA NADZIEJA W LITERATURZE”, a patronami Festiwalu w 2017 roku będą WISŁAWA SZYMBORSKA i KORNEL FILIPOWICZ. Wybór patronów jest zainspirowany ich wieloletnią, bogatą korespondencją wydaną w 2016 r. w książce pt. „Najlepiej w życiu ma Twój kot”.
Jest ona przyczynkiem do stworzenia programu mówiącego o międzyludzkiej komunikacji i pochyleniem się nad jej obecną kondycją, kształtem oraz współczesnymi zmianami w sposobie i formach jej prowadzenia.

„W czasach niepokojów politycznych pozostaje nam kultura (a szczególnie literatura) jako najlepszy sposób komunikacji. Varunjan Vosganian, Ormianin, odbierając we Wrocławiu Środkowoeuropejską Nagrodę Angelus powiedział: Jeśli mamy uleczyć ludzkość, to nie będzie to droga przez politykę ani historię, ale przez kulturę. W tej edycji festiwalu chcemy zająć się literaturą jako rozmową, kontaktem człowieka z człowiekiem, sposobem porozumienia wspólnot i społeczeństw".
- Justyna Sobolewska, kuratorka Festiwalu

Program wydarzenia można znaleźć tutaj.