Przyznano nagrody Magazynu Literackiego „Książki"

09.02.2017

Wspomnienia Marka Nowakowskiego, praca o Churchillu Tadeusza Kisielewskiego, Skucha Jacka Hugo-Badera, albumy Adama Bujaka o rocznicy chrztu Polski i o skarbach Muzeum Narodowego w Gdańsku zostały Książkami Roku Magazynu Literackiego „Książki".

Wśród Książek Roku redakcja zdecydowała się nagrodzić książkę Tak zapamiętałem (Zysk i S-ka), wspomnienia Marka Nowakowskiego, które ukazały się w rok po śmierci autora, a także pracę Churchill. Najlepszy sojusznik Polski? Tadeusza A. Kisielewskiego (Rebis).

Wśród Książek Roku miesięcznika „Książki" znalazła się też Skucha Jacka Hugo-Badera (Czarne) - reportaż o losach PRL-owskich opozycjonistów w III RP. Nagrodzono też dwa wydawnictwa albumowe: Skarby Sztuki. Muzeum Narodowe w Gdańsku (Arkady) to kolejna pozycja z serii prac przedstawiających zbiory najważniejszych polskich muzeów, a Dziedzictwo Chrztu. 966-1966-2016 (Biały Kruk) to album Adama Bujaka i księdza Waldemara Chrostowskiego opowiadający o najważniejszych rocznicach obchodzonych w zeszłym roku w Polsce.

Tytułem Audiobooka Roku redakcja nagrodziła Lśnienie Stephana Kinga (Prószyński Media) - słuchowisko w narracji Krzysztofa Gosztyły z plejadą gwiazd polskiego kina.

Tytułem Wydawca Roku został nagrodzony Świat Książki. „W ten sposób kapituła nagrody chciała uhonorować trud, jaki zespół oficyny włożył w skuteczny powrót uznanej marki wydawniczej na należne jej miejsce na polskim rynku książki w ostatnich dwu latach" - napisano w uzasadnieniu nagrody. W 2012 roku firma Weldbild ogłosiła zamiar zakończenia działalności cenionego w Polsce wydawnictwa. Udało mu się jednak przetrwać i na nowo zbudować markę - jak podkreśla redakcja ML „Książki".

Człowiekiem Roku został Józef Wilkoń, jeden z najbardziej cenionych współczesnych polskich grafików książkowych. Wśród Książek Miesiąca ML w zeszłym roku znalazły się Pan Tadeusz Adama Mickiewicza i Don Kichot Cervantesa z ilustracjami Wilkonia.

Redakcja przyznaje też nagrody Wydarzenie roku. W 2016 r. otrzymały je dwie nowe sieci księgarni w Polsce - Bookszpan i BookBook.

Podczas ceremonii wręczenia nagród w warszawskiej Bibliotece Narodowej uhonorowano wszystkich autorów i wydawców Książek Miesiąca Magazynu Literackiego „Książki", których co miesiąc wybieranych jest pięć. Z nich właśnie wyłaniane są Książki Roku. Nagrody zostały przyznane po raz piętnasty.

(PAP)