Kochając pana Danielsa

11.09.2016 Brittainy C. Cherry
#
  • Brittainy C. Cherry, Kochając pana Danielsa, tł. z angielskiego K. A. Dyrek, Wydawnictwo Filia 2015

Kochając pana Danielsa autorstwa Brittainy C. Cherry, to poruszająca historia nastoletniej Ashlyn, która po śmierci swojej ukochanej bliźniaczki, Gabby, wyprowadza się od pogrążanej w alkoholowym nałogu matki i zamieszkuje z ojcem, którego nie widziała od lat.

Mimo, że nie może dogadać się z ojcem i jego nową żoną, szybko zaprzyjaźnia się z przyrodnim rodzeństwem - Hailey, która tkwi w toksycznym związku ze swoim chłopakiem i Ryanem, który ukrywa swój homoseksualizm przed resztą rodziny.

Pewnego dnia Ashlyn spotyka Daniela Danielsa, wokalistę zespołu Misji Romea. Od pierwszego spotkania czuje, że są sobie bliscy i wkrótce zakochują się w sobie. Okazuje się jednak, że starszy o zaledwie trzy lata Daniel jest nowym nauczycielem w szkole Ashlyn. To co mogło stać się pięknym, słodkim romansem, zmienia się w zakazaną i niebezpieczną miłość.

Książka jest napisana pięknym językiem, każde słowo sprawiało, że coraz bardziej zakochiwałam się w tej książce.

Listy Gabby do siostry, przemyślenia bohaterów, miłosne wyznania - podbiły moje serce.
Od razu pokochałam również bohaterów - wesołą Gabby (która wciąż się pojawia, choć nie żyje), tajemniczego i samotnego Ryana, nieśmiałą Hailey, której było mi żal, a przede wszystkim Ashlyn i Daniela.

Według mnie, jest to jedna z najpiękniejszych powieści dla młodzieży. Relacja głównych bohaterów mnie urzekła. Sceny miłosne zostały opisane bardzo subtelnie i ze smakiem, a przy tym nie wydają się przesłaniać dalszej treści książki.

Nawiązania do Romea i Julii Szekspira pełnią w tej powieści ważną rolę, co bardzo wzbogaca całą historię.

To nie tylko książka o miłości, ale też o rodzinie i trudnych relacjach w niej. Sytuacjach, kiedy ludzie, którzy powinni być sobie najbliżsi i kochać się bezwarunkowo, ranią się i krzywdzą.

O prawdziwej przyjaźni. O trudności i konieczności wybaczania. A także o stracie i tym, jak ciężko jest żyć bez ukochanej osoby.

Bardzo polecam Kochając pana Danielsa. To wzruszająca i poruszająca historia wielkiej miłości. Opowiada ona o problemach nastolatków - w sam raz dla nastolatków.

Katarzyna Lisowska,

DKK dla młodzieży w Stąporkowie