Biografia Josepha Conrada

O Roku Conrada

Artykuły

 • #
  Joseph Conrad: pasażer z „Nostromo"

  Co łączy Marię Dąbrowską z Quentinem Tarantino? King Konga z „Czasem Apokalipsy”? Andrzeja Wajdę z „Obcym – ósmym pasażerem Nostromo”? Co łączy Stephena Kinga z Bobem Dylanem i Iron Maiden z Alfredem Hitchcockiem? Odpowiedź na te pytania brzmi – Joseph Conrad.

 • #
  Conrad w ilustracjach polskiej artystki

  Brytyjski House of Illustrations oraz wydawnictwo The Folio Society od 2011 r. organizują konkurs dla ilustratorów książek – Book Illustaration Competition. Co roku inny utwór literacki zostaje wskazany do opracowania graficznego.

 • #
  Obchody Roku Conrada na Litwie

  Instytut Polski w Wilnie zaprasza na pokazy filmu „Tajemniczy sojusznik" (reż. Peter Fudakowski, 2014, 100 min.) w ramach obchodów Roku Josepha Conrada Korzeniowskiego:

 • #
  Każdy ma swój kapitański mostek

  „Conrad pokazywał, jak kruchą i nietrwałą konstrukcją jest cywilizacja, na której rusztowaniu wznosi się cały nasz system etyczny. A zarazem tylko ona jest w stanie bronić człowieka przed nim samym”.

 • #
  Sympozjum Conradowskie

  Podczas wspólnego sympozjum zorganizowanego w British Library przy udziale British Council, Instytutu Kultury Polskiej w Londynie i Joseph Conrad Society badacze Conrada rozmawiali o procesie twórczym polsko-brytyjskiego autora i o jego inspiracjach, m.in. sztuką wizualną i dźwiękiem.

 • #
  Nowy spór o Conrada

  Zachęcamy do lektury rozmowy Krzysztofa Masłonia z wicedyrektorem Instytutu Książki Krzysztofem Koehlerem. Rozmowa ukazała się na łamach tygodnika "Do Rzeczy" (nr 2/2017).

 • #
  Gala otwarcia Roku Conrada

  Instytut Książki zainaugurował Rok Józefa Conrada Korzeniowskiego uroczystą Galą, która odbyła się w poniedziałek, 19 grudnia 2016, w Teatrze Polskim.

 • #
  2017 - powrót Conrada

  Joseph Conrad Korzeniowski wraca w wielkim stylu. Najbardziej brytyjski z polskich pisarzy i najbardziej polski z brytyjskich w najbliższych miesiącach będzie się pojawiać w mediach, salach wystawowych, na scenie i w przestrzeni publicznej. Sejm ogłosił 2017 Rokiem Conrada, a konsekwencją tej decyzji było otwarcie naboru wniosków do Programu Conradowskiego.