Nowe Książki 7-8/2016

#

Zbigniew Skowron: Być może decyzja o tłumaczeniu pamiętników Georg Sand była mierzeniem sił na zamiary...
Bogdan Góralczyk
Krystyna Pietrych
Konrad Zych


SPIS TREŚCI:

Rozmowy „Nowych Książek”
Od awangardy muzycznej do Chopina i George Sand. Ze Zbigniewem Skowronem rozmawia Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Recenzje
Nasza okładka
Remigiusz Forycki Miłosierna, godna i szczera Lelia (G. Sand: Historia mojego życia)

O literaturze
Leszek Engelking Stanowcze sądy (V. Nabokov: Własnym zdaniem)
Aleksandra Berkieta Polskie lęki i rusofobie (A. Sobieska: Wokół Aleksandra Błoka)
Marek Olszewski Dycio na kozetce (G. Tomicki: Po obu stronach lustra)
Konrad Zych Pan Cogito się śmieje (A. Kramkowska-Dąbrowska: Gabinet luster)
Aneta Jabłońska W meandrach depresji (S. Wróbel: Polska pozycja depresyjna)
Wojciech Browarny Literatura „wielkiego Śląska” (J. Petrowicz: Związek z miejscem)
Paweł Czapczyk Krytyka pokarmów (M. Szymański: Przebicia)
Tomasz Cieślak Autoportret (J. Jarniewicz: Podsłuchy i podglądy)
Maciej Maryl Bardziej racjonalna historia literatury (F. Moretti: Wykresy, mapy, drzewa)
Piotr Prachnio Postkolonialna komparatystyka? (Dyskurs postkolonialny)
Marta Ewa Rogowska A co, gdyby Batman…? (L. Gąsowska: Fan fiction)
Krystyna Zabawa O potyczkach z pamięcią (E. Rąbkowska: Potrzeba początku)

Proza obca
Beata Pieńkowska-Wyżyńska Śladem ewangelisty (E. Carrère: Królestwo)
Tomasz Jopkiewicz Wenus – mieszczka do wymiany (V.De L’isle-Adam: Ewa jutra)
Maciej Robert Balzac w stylu punk (V. Despentes: Wernon Subutex. T. 1)
Przemysław Kordos Nowogreckie demony (K. Akrivos: Pandemonium)
Maria Karpińska Ostatnia mykwa na Syberii (E. Nevo: Samotne miłości)
Danuta Cirlić-Straszyńska Chłopka z komiksu (D. Velikić: Bonavia)
Patrycja Chajęcka Kronikarz czasu (F. Šehić: Książka o Unie)
Martyna Obarska Czeskie blokowisko atakuje (J. Rudiš: Aleja Narodowa)
Jacek Wojciechowski Archipelag Sołowki (Z. Prilepin: Klasztor)
Alicja Piechucka Nieznośna kruchość bytu (J. Didion: Rok magicznego myślenia)
Marek Paryż Uzębienie a sprawa tożsamości (J. Ferris: Wstać znowu o ludzkiej porze)
Rafał Wilkusz Fałszywy raj (L. Osborne: Przebaczenie)
Magdalena Wasilewska-Chmura Kosmiczna wyprawa (I. Linde: Poleciały w kosmos)
Aleksandra Skiba Gatunek społeczny (M. Lunde: Historia pszczół)

Proza polska
Krystyna Pietrych Archeologia pamięci (M. Głowiński: Carska filiżanka)
Dariusz Nowacki Ziarnko do ziarnka (J. Pluta: Tysiąc pierdołek o pichceniu grochu z kapustą i kawiorem)
Magdalena Bauchrowicz-Kłodzińska Kinsey polskiej literatury? (J.L. Wiśniewski: Udręka braku pożądania)
Jacek Bielawa Niestrawność (G. Uzdański: Wakacje)
Sławomir Buryła Na rauszu (T. Białkowski: Rausz)
Jan Burnatowski Nieuważne przysypianie (P. Prochot-Sojka: Baj-o-dużenie)
Konrad Zych Literatura śniadaniowa (J. Cygan: Przeznaczenie, traf, przypadek)

Poezja
Bogumiła Kaniewska Liryczna przypowieść o talentach (J. Hartwig: Spojrzenie)
Jakub Beczek Polak cały (P. Mitzner: Polak mały)
Paweł Mackiewicz Katastrofizm misterny (L. Szaruga: Fluktuacja kwantowa)
Rafał Rżany A jednak jest… (J. Drzewucki: Rzeki Portugalii)
Anna Kałuża Opowieści spod drzewa (M. Jastrzębska: Cedry z Walpole Park)
Zbigniew Chojnowski Ekstaza i zwątpienie (M.J. Kawałko: Biały Kruk)
Katarzyna Sarek Pieśni Czarnych Ludzi (J. Majia: Słowa i płomienie)

Sztuka
Anna Żakiewicz Bykowi chwała (I. Górnicka-Zdziech: Franciszek Starowieyski)
Przemysław Trzeciak Szkicowania Waldemara Świerzego (W. Świerzy: Szkicownik osobisty)
Mata Leśniakowska Na oko (M. Poprzęcka: Na oko)
Mariusz Koryciński Noir, czyli permanentny kryzys (M. Kempna-Pieniążek: Neo-noir)
Teresa Rutkowska Niemcy i powojenna polityka zagraniczna (K. Klejsa: Pamięć lat nazizmu w niemieckim filmie fabularnym lat 1946­­–1965)
Rafał Węgrzyniak Editio posthuma Hanuszkiewicza (A. Hanuszkiewicz: Reszta jest monologiem)
Antoni Wrzosek Wcielona destrukcja (M. Wall: Gdy cichnie muzyka)
Anna Woźniakowska W różnych czasach o Chopinie (Chopin w krytyce muzycznej 1918–1939)

Reportaż / Literatura faktu
Waldemar Kuligowski Mięso jako metafora nierówności (M. Caparrós: Głód)
Krzysztof Umiński Dwa spojrzenia (W. Dalrymple: Miasto dżinów; R. Dasgupta: Delhi)
Paweł Zajas Białe pisarstwo i południe Afryki (P. Godwin: Mukiwa)
Marian Hanik Zawłaszczona rewolucja (S. Yazbek: Przeprawa)
Wojciech Górecki Radziwinowicz, czyli 172 mgnienia Rosji (W. Radziwinowicz: Crème de la Kreml)
Maciej Kuczyński Byłam tam z Tonym (E. Dzikowska: Tam, gdzie byłam. T. 2)
Andrzej Wróblewski Sprzedać można wszystko (K. Oprzędek: Polak sprzeda zmysły)
Barbara Sieradzka „Gdyby tak umieć pisać słowami co palą…” (Droga na Północ)
Rafał Maciejewski Amazońska opowieść (S. Montgomery: Podróż różowych delfinów)

Popularyzacja nauki
Andrzej Jerzmanowski Ptaki wokół nas (S. Łubieński: Dwanaście srok za ogon)
Magdalena Fikus Tyfus, wszy i medycyna (A. Allen: Fantastyczne laboratorium doktora Weigla)
Andrzej Sołtan Od małpoluda do astronauty (B. Cox, A. Cohen: Człowiek i wszechświat)
Andrzej Sosnowski Biologia ponad wszystko (B. Pawłowski, T. Ulanowski: Nagi umysł)
Czesław S. Nosal Spektrum autyzmu (T. Grandin, R. Panek: Mózg autystyczny)

Polityka / społeczeństwo
Henryk Domański Wyobraźnia ekonomiczna (A.K. Kamiński: Wyobraźnia ekonomiczna)
Leszek Jerzy Jasiński Czy zaczniemy żyć za darmo? (J. Rifkin: Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych)
Paweł Kozłowski Rozwój regresywny (J.E. Stiglitz: Cena nierówności)
Marek Tabin Przed godziną zero (P. Madajczyk: Między fundamentalizmem a asymilacją)

Historia
Michał Przeperski W poszukiwaniu źródeł tożsamości (A. Nowak: Dzieje Polski. T. 2)
Adam Komorowski Gdy zawodzą sprężyny (J. Lelewel: Historyczna paralela Hiszpanii z Polską w XVI, XVII, XVIII wieku)
Jan Bańbor Błędne koło niewiedzy (P. Kołakowski, A. Krzak: Sprawa majora Sosnowskiego)
Tomasz Markiewicz Ciągłość zniszczenia (A. Bojarski: Rozebrać Warszawę)
Hubert Wilk Kto nie pracuje, ten nie je, ten co pracuje – też… (J. Chumiński: Robotnicy polscy 1945–1956)
Tadeusz Wolsza Ważny głos (M. Wyrwich: Obozy pogardy)
Tomasz Siewierski Powrót Humera (P. Lipiński: bicia nie trzeba było ich uczyć)
Jerzy Słabicki To pamięć bywa dziurawa, nie historia (Oni odbudowywali i rozwijali Polskę)
Krzysztof Kosiński Wariacje na temat Henryka (W. Karpiński: Henryk)
Dariusz Jarosz UNRRA i dipisi – bez taryfy ulgowej (B. Shephard: Powrót)
Paweł Kosiński Stracona szansa Hitlera (A. Beevor: Ardeny 1944)
Tadeusz Kondracki Filar brutalnego reżimu (V. Koop: Bormann)
Bogdan Góralczyk Uśmiechnięty ludobójca (P. Short: Pol Pot)
Wojciech Stanisławski Przewodnik po Krainie Lodu (J.M. Hartley: Syberia; Dzieje Rosjan)
Tomasz Wiścicki Kościół, „Kultura”, dialog (Kościół na łamach paryskiej „Kultury” w latach 1946–2000)
Remigiusz Gogosz Pierwsze dziesięć wieków (R.L. Wilken: Pierwsze tysiąc lat)

Kościół
Adam Szostkiewicz Braterskie kolokwium (J. Pańkowski, M. Hinz, G. Ryś: Na początku był Chrystus)

Dla młodzieży
Jolanta Kossakowska Instrukcja obsługi trudnych słów (G. Kasdepke: 45 puknięć w głowę)
Anna Ż.M. Wiśniewska-Grabarczyk Tata (od)tworzony (T. Tellegen: Tata)
Maciej Skowera Tożsamościowa układanka (V. Scott: Ogień i woda; Kamień i sól)
Zuzanna Zasacka Nieprzegadana opowieść (S. Bloch: Wielka historia małej kreski)
Małgorzata Kąkiel Ananke to my (E. Nowak: Moja Ananke)
Małgorzata Strękowska-Zaremba (Mini)Powieść drogi ze śmiercią w tle (D. Gemeinhart: Cała prawda)
Danuta Cirlić-Straszyńska Za górami (P. Svetina: cyrk Antoniego)

Noty
M. Paryż: Przestrzenie kanonu
A. Stewart: Dziewczyna z rewolwerem
L. Groff: Fatum i furia
K. Pomian: Krótka historia nierówności między ludźmi na przykładzie Europy
J. Cofałka: Ślązacy w świecie
P. Malczewski: Ślęza to Wrocław
V. Koop: Rudolf Höss
M. Jacoby: Chiny bez makijażu

Języczek uwagi
Jan Gondowicz W Krokodylii

Kronika

Książki nadesłane

Skorowidz

Powrót