27 lutego

1822
urodził się Teofil Lenartowicz poeta z kręgu tzw. Cyganerii warszawskiej i Przeglądu Naukowego. Był czynnym uczestnikiem konspiracji niepodległościowej. Zmuszony do emigracji, udał się do Włoch, gdzie we Florencji wykładał literaturę polską. W swej twórczości poetyckiej często nawiązywał do folkloru regionu mazowieckiego. Był autorem m.in. zbiorów Polska ziemia, Lirenka, Rytmy narodowe, a także poematu Bitwa racławicka.


1902
urodził John Steinbeck, pisarz amerykański. Jedną z najbardziej znanych powieści tego autora stały się Grona gniewu, wstrząsająco opisujące losy rodziny wędrownych robotników rolnych z Kalifornii. Inne dzieła tego pisarza to m.in. Myszy i ludzie, Na wschód od Edenu, Tortilla Flat. W 1962 roku J. Steinbeck otrzymał literacką Nagrodę Nobla.


1913
urodził się Irwin Shaw, pisarz amerykański. Propagował idee antyfaszystowskie i antywojenne. Autor takich bestsellerów jak, Młode lwy, powieść przedstawiająca dramat młodych Niemców i Amerykanów, uczestników II wojny światowej, czy Pogoda dla bogaczy.


1982
zmarła Maria Kownacka, pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży. Najsłynniejsza jej opowieść dla dzieci to Plastusiowy pamiętnik. Inne utwory to Cztery mile za piec, Kajtkowe przygody, Rogaś z doliny Roztoki, Szkoła nad obłokami.