23 maja

1842
urodziła się Maria Konopnicka pseud. Jan Sawa, poetka, nowelistka, krytyk i tłumaczka. Do jej najważniejszych utworów należą cykle liryków ludowych: Na fujarce, Z łąk i pól oraz Ku chacie. Autorka opowiadań dla dzieci i młodzieży m.in. Baśni o krasnoludkach i sierotce Marysi, poezji patriotycznej (Rota), poematów Pan Balcer w Brazylii.


1883
zmarł Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz i rzeźbiarz. Twórczość Norwida, stanowiąca jednocześnie oryginalne dopełnienie i rozwinięcie literatury polskiego romantyzmu, nie zyskała uznania w oczach współczesnych, została "odkryta" dopiero w okresie Młodej Polski (gł. dzięki Z. Przesmyckiemu). Autor liryków filozoficznych, refleksyjnych, patriotycznych (Bema pamięci żałobny-rapsod, Fortepian Chopina), dramatów (Kleopatra, Za kulisami, Pierścień wielkiej damy), traktatów filozoficzno-estetycznych. Zmarł w Domu Św. Kazimierza (przytułek dla bezdomnych w Ivry, na przedmieściach Paryża), gdzie spędził swoje ostatnie lata życia.


1891     
urodził się Paer Lagerkvist, szwedzki pisarz i poeta. Autor antyhitlerowskiej powieści Karzeł i autobiograficznej - Gość w rzeczywistości. Laureat Nagrody Nobla z 1951.


1906
zmarł Henryk Ibsen, norweski dramaturg. Światowy rozgłos przyniosły mu poematy Brand i Peer Gynt. Jest też autorem sztuk Dom lalki, Nora, Dzika kaczka.