21 stycznia

1788
urodził się George Byron największy angielski poeta romantyczny. Ukończył uniwersytet w Cambridge, sławę przyniósł mu zbiór pieśni Wędrówki Child Harolda, po raz pierwszy opublikowany w latach 1812-1818, a następnie powieści poetyckie (Giaur, Korsarz). W 1816 roku, w atmosferze skandalu obyczajowego wyjechał z Anglii, mieszkał w Szwajcarii i we Włoszech, a następnie przybył do Grecji, która w tym czasie prowadziła walkę o niepodległość. Tam też zmarł na malarię w 1824 roku.


1950
zmarł George Orwell, pisarz i publicysta angielski. W 1945 roku ukazuje się najsłynniejsza książka Orwella Folwark zwierzęcy. Książka przyniosła mu niezależność finansową i sławę. W 1949 roku sławę umacnia Rok 1984. Obie te książki weszły do krwiobiegu współczesnej kultury. Od tego czasu skupia się na pisaniu artykułów, esejów i recenzji.


1961
zmarł Blaise Cendrars, poeta i prozaik francuski. Wywodził się ze Szwajcarii (matka była Szkotką). Jego stałą przystanią okazał się Paryż, ale był obywatelem "całego świata", poszukiwał "serca świata", był "najbardziej wolnym człowiekiem na świecie". Jego najbardziej znane utwory poetyckie, poematy Wielkanoc w Nowym Jorku (1912) i Proza transsyberyjskiej kolei (1913), są rodzajem poezji faktu, spiętrzeniem obrazów, skojarzeń i odczuć w nerwowym, synkopowym rytmie.