20 maja

1882
urodziła się Sigrid Undset norweska pisarka. Laureatka literackiej Nagrody Nobla w 1928 roku. Jej trylogia Kristin Lavransdatter (Krystyna córka Lawransa) została zaliczona do międzynarodowej klasyki. Undset była bardzo twórczą pisarką i mistrzynią fabuły, łączącą dogłębną znajomość historii z ogromną wnikliwością i zrozumieniem duszy człowieka.


1937
urodziła się Hanna Krall, polska pisarka i dziennikarka. Publikowała w wielu czasopismach, m.in. w Polityce, Tygodniku Powszechnym, Res Publice, Gazecie Wyborczej. Autorka zbiorów reportaży: Na wschód od Arbatu, Szczęście Marianny Głaz, Sześć odcieni bieli. Największą sławę przyniosła jej książka Zdążyć przed Panem Bogiem, która powstała na podstawie rozmowy z Markiem Edelmanem, ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim.


1919
urodził się Gustaw Herling-Grudziński, polski pisarz. Współzałożyciel Instytutu Literackiego w Paryżu. Współredaktor miesięcznika "Kultura". Autor wspomnień Inny świat. Uhonorowany najwyższą włoską nagrodą literacką "Premio Viarregio Internazionale" w 1994 oraz "Premio Vittorini" w 1996.