12 stycznia

1628
urodził się Charles Perrault francuski pisarz. Zasłynął przede wszystkim jako autor zbioru baśni i powiastek dla dzieci pt. Bajki Babci Gąski (1697), zawierającego powszechnie znane, oparte na motywach ludowych utwory: Czerwony Kapturek, Śpiąca królewna, Kopciuszek, Kot w butach, Knyps z czubkiem, Ośla skórka, Sinobrody, Tomcio Paluch.


1876
urodził się Jack London, jeden z najsłynniejszych pisarzy amerykańskich przełomu XIX i XX wieku. Człowiek o burzliwym życiorysie, typ trampa, włóczęgi i „mocnego człowieka”, w swoich realistycznych powieściach i nowelach (m.in. Zew krwi, Biały kieł, Martin Eden) łączył pochwałę tzw. męskiej przygody, sentyment do natury z demaskowaniem smutnych realiów społecznych życia w rzekomo idealnej Ameryce.


1903
Oficjalne ustanowienie Nagrody Goncourtów. Bracia Jules i Edmond Goncourtowie byli dziewiętnastowiecznymi pisarzami i twórcami dziennika, który prowadzili wspólnie przez kilka lat. Jeden z braci, Edmond, przeznaczył w testamencie swój majątek na ufundowanie Akademii Goncourtów oraz nagrody literackiej, corocznie przyznawanej za największe osiągnięcia w prozie francuskiej. Akademia ta, powołana do istnienia w styczniu 1903 roku, składa się z 10 wybitnych pisarzy, honorujących autorów najlepszych powieści.


1976
zmarła Agatha Christie, znana na całym świecie „mistrzyni kryminału”, autorka wielu do dziś poczytnych powieści i opowiadań, a także sztuk teatralnych, m.in. znakomitej Pułapki na myszy. Stworzyła postać belgijskiego detektywa Herculesa Poirot oraz pani Marple, którzy potrafili rozwiązać najtrudniejsze, czasami aż nieprawdopodobne, zagadki kryminalne.


2001
zmarł Aleksander Bocheński, publicysta i eseista, autor m.in. Dziejów głupoty w Polsce, Rzecz o psychice narodu polskiego. Współpracował z Jerzym Giedroyciem (Kultura Paryska).