Literatura

2018
Tomasz Grzywaczewski

Granice marzeń. O państwach nieuznawanych

Państwa, których nie ma. Republiki widmowe. Produkujące plastikowe monety, ale posiadające organa władzy. Abchazja, Naddniestrze, Osetia Południowa, Doniecka Republika Ludowa, Górski Karabach. Wszystkie łączy niejasny status międzynarodowy, albo jego faktyczny brak. Łączy je jeszcze położenie geograficzne; wszystkie leżą w granicach dawnego Związku Radzieckiego i rozgrywane są przez współczesną Rosję. Do tego dochodzi bieda ich mieszkańców i na poły mafijne, a przynajmniej kumoterskie struktury władzy. I sowiecka mentalność, a z drugiej strony rodzące się poczucie narodowej wspólnoty.

Więcej
2018
Wojciech Jagielski

Na wschód od zachodu

Być może żadne inne słowo nie robi tak oszałamiającej kariery na Zachodzie, jak „oświecenie”. Odnaleźć odpowiedź ukrytą w pismach mistyków, przejść pustynię, dotrzeć do świętego miasta. A nade wszystko: przeżyć Wielką Odmianę.

Więcej
2018

Czas ziemiaństwa

Jest to książka, która skłania do zadumy nad światem, który – jak się wydaje – bezpowrotnie odszedł w przeszłość. Zniszczony, bo uformował się w miejscu z punktu widzenia geopolityki fatalnym: między cywilizacją niemiecką a rosyjską, które nie cenią sobie nazbyt wolności.

Więcej
2018
Przemysław Dakowicz

Kwatera zmartwychwstałej pamięci

Książka Przemysława Dakowicza „Kwatera zmartwychwstałej pamięci” stanowi swoiste podsumowanie tej części twórczej działalności autora „Teorii wiersza polskiego”, która koncentruje się wokół tematu ekshumacji szczątków zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia prowadzonych na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, w tzw. kwaterze „Ł”.

Więcej
2018
Paweł Sołtys

Mikrotyki

„Miasto na nas jak czołgiem wjechało wieżami” – słowa Andrzeja Bursy zdają się być doskonałym résumé dwudziestu trzech mikroopowieści Pawła Sołtysa (Pablopavo) z tomu Mikrotyki.

Więcej
2018
Kalman Segal

Opowiadania z zabitego miasteczka

Twórczość Kalmana Segala (1917-1980), polsko-żydowskiego (piszącego również w jidysz) prozaika, poety, publicysty i dziennikarza radiowego, wydaje się dziś zapomniana.

Więcej
2018
Łukasz Orbitowski

Exodus

Łukasz Orbitowski „Inną duszą” przebojem wdarł się na szczyty rodzimej prozy. Nie znaczy to jednak, że przedtem pisał słabo. Co to, to nie. Zawsze posiadał szósty zmysł, dzięki któremu tworzył wiarygodne historie. Jednak poprzednia powieść była wyraźnym skokiem jakościowym. Od pierwszych do ostatnich słów trzymała za gardło, przedstawiając pozornie banalnych bohaterów uwikłanych w zło. Tak wysoko ustawiona poprzeczka dla każdego jest wyzwaniem, toteż zastanawiałem się, jaki będzie „Exodus” – najnowsza powieść Orbitowskiego. Czy przebije „Inną duszę”, czy skręci w zupełnie inne rejony, czy będzie odcinaniem kuponów od rewelacyjnej poprzedniczki?

Więcej
2018
Martyna Bunda

Nieczułość

Emocjonalna Nieczułość, czyli debiut Martyny Bundy

Więcej
2018
Wojciech Wencel

Wiersze wybrane

Wydane niedawno Wiersze wybrane Wojciecha Wencla to obszerna autoprezentacja jednego z najważniejszych poetów polskich ostatnich dwu dekad.

Więcej