Manifest

Popularyzujemy czytelnictwo, wspieramy pisarzy, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, tych, którzy czytają i chcą czytać, aktywizujemy nieczytających.

Popularyzacja

Promujemy polską literaturę za granicą. Dzięki realizacji Programu Translatorskiego © Poland w ciągu ostatnich lat za granicą ukazało się prawie 1800 tłumaczeń polskich książek!

Promocja

Aktualności

18.06.2018

Katalog Polish Books for Children & Young Adults 2018 już dostępny!

Instytut Książki wraz z zespołem ekspertów przygotował katalog „Polish Books for Children & Young Adults”, w którym znalazły się najciekawsze pozycje z zakresu rodzimej literatury dziecięcej i młodzieżowej. Katalog będzie miał swoją premierę podczas siódmego seminarium dla wydawców zagranicznych organizowanego przez Instytut Książki. Literatura dziecięca i młodzieżowa zagości na nim po raz drugi.

18.06.2018

Książka tygodnia: "Dziennik 1957-1958" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ukazał się nieznany, nigdy wcześniej niepublikowany dziennik Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z lat 1957–1958. O tym, w jaki sposób zapisy w nim zawarte dopełniają powstały w latach 1971–1992 „Dziennik pisany nocą”, pisze Marcin Cielecki.

18.06.2018

Szósty Big Book Festival za pasem

Szósta edycja jednego z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w Polsce rozpocznie się już w najbliższy piątek i potrwa do niedzielnego wieczora. Big Book Festival odbędzie się tym razem pod hasłem „EKSPEDYCJA. Zapomnij o granicach“. Festiwal, którego partnerem strategicznym jest Instytut Książki, to 60 spotkań: rozmów z pisarzami z 20 krajów, widowisk, happeningów, akcji i dyskusji.

18.06.2018

Literackie Tatry z Instytutem Książki

Zakopiański Festiwal Literacki odbędzie się w tym roku w dniach 10-13 sierpnia. Motywem przewodnim tegorocznej, trzeciej już edycji będą podróże. Festiwalowi patronuje Instytut Książki.

17.06.2018

W wieku 90 lat zmarła pisarka Joanna Kulmowa

Joanna Maria Kulmowa, poetka, autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz utworów scenicznych, zasłużona dla kultury polskiej i Warszawy, odeszła dziś rano. O jej śmierci poinformowała przyjaciółka pisarki Magdalena Barcz. Pisarką w ostatnich dniach opiekowały się siostry.

16.06.2018

Gryfia dla Martyny Bundy

W Szczecinie podczas uroczystej gali wręczono dziś po raz siódmy Nagrodę Literacką dla Autorki Gryfia. Laureatką została Martyna Bunda za powieść „Nieczułość”.

15.06.2018

Elżbieta Cherezińska i Bronisław Wildstein z Nagrodami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii Literatura

W Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wręczono dziś nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W kategorii Literatura wyróżniono Elżbietę Cherezińską i Bronisława Wildsteina. Nagrody wręczane są twórcom, animatorom i mecenasom, których działalność w sposób szczególny przyczynia się do rozwoju, upowszechniania i ochrony kultury polskiej.

15.06.2018

Leśmian, Gałczyński, Herbert, Broniewski: III Warszawski Festiwal Poetów za pasem

Już w najbliższy czwartek rozpocznie się III Warszawski Festiwal Poetów. Impreza potrwa do niedzieli. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych, którzy będą mieli okazję zapoznać się z twórczością Władysława Broniewskiego (m.in. w interpretacji jego wnuczki Ewy Zawistowskiej).

15.06.2018

Literackie rezydencje artystyczne w czeskim Broumovie – nabór

Wrocławski Dom Literatury ogłasza nabór na literackie rezydencje artystyczne w Broumovie. To pierwszy program rezydencyjny organizowany przez tę instytucję.  Miesięczne pobyty dla polskich pisarzy i ilustratorów w Klasztorze w Broumovie są efektem współpracy z Czeskim Centrum Literackim.

15.06.2018

Instytut Książki na konferencji Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich

Już w najbliższy poniedziałek, 18 czerwca, będziemy mieli przyjemność opowiedzieć o działaniach realizowanych w ramach kampanii społecznej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek” podczas ogólnopolskiej konferencji „Obecność książki w życiu młodego pokolenia”.  Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką im. KEN w Warszawie.

15.06.2018

Wyniki naboru do programu Literatura 2018 ogłoszone

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosił wyniki naboru do programu Literatura 2018.

15.06.2018

Polska „Noc w bibliotece” w Lambeth

Dziewiątego czerwca w Streatham Tate Library w Londynie odbyła się druga edycja „Nocy w bibliotece” zorganizowana przez projekt Poles Connect we współpracy z Wydziałem Konsularnym Polskiej Ambasady RP w Londynie. W tym roku do akcji przyłączył się również Polski Instytut Kultury, który objął patronat nad wydarzeniem, Instytut Książki ofiarował zaś zestaw książek dla dzieci.

14.06.2018

Odwołania w programie „Promocja czytelnictwa” rozpatrzone

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu Promocja czytelnictwa.

14.06.2018

Już jutro plener literacki „Odkryj książkę na nowo”

Justyna Kopińska, Łukasz Orbitowski i… szczeciński Dan Brown będą gośćmi siódmego Pleneru Literackiego „Odkryj książkę na nowo”, który odbędzie się w dniach 15-17 czerwca 2018 roku na Jasnych Błoniach w Szczecinie. Gościem specjalnym imprezy będą Węgry. Poznamy na niej także laureatkę Gryfii, Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki pod egidą „Kuriera Szczecińskiego”.

14.06.2018

Święto literatury dziecięcej w Rabce już w lipcu!

Bednarek, Oklejak, Olech, Piotrowska, Stanecka. Na lipcowym Rabka Festival 2018 zagości plejada gwiazd polskiej literatury dziecięcej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest hasło: „Ja – moja Ojczyzna – mój Świat”.

14.06.2018

Pasmo literackie 28. Festiwalu Kultury Żydowskiej. Znamy program!

Laureatka tegorocznej Nagrody im. Kapuścińskiego i trójka nominowanych do Nagrody Nike. Ważne okazje i nieustająco aktualne tematy: Rok Sendlerowej, 50-lecie wydarzeń Marca 1968, Syjon jako wieczny powrót i uniwersalna tęsknota. Krakowskie Biuro Festiwalowe po raz czwarty dołącza do Festiwalu Kultury Żydowskiej z bogatym pasmem literackim i zaprasza na tydzień spotkań z literaturą na krakowskim Kazimierzu.

14.06.2018

Piłsudski na Ukrainie i Białorusi w 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

Pod koniec maja podczas kijowskiego „Książkowego arsenału”, największych targów książki na Ukrainie, swoją premierę miało ukraińskie wydanie książki „Józef Piłsudski” profesora Włodzimierza Sulei. Tydzień wcześniej, w Mińsku, wydawnictwo Januškevič Publishing House zaprezentowało białoruski przekład tej publikacji. Promocja z udziałem autora wywołała duże zainteresowanie wśród publiczności.

13.06.2018

Rozpatrzenie odwołań w ramach programu "Partnerstwo dla książki"

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu "Partnerstwo dla książki".

13.06.2018

Biblioteka Narodowa: dziewczęta czytają coraz więcej

Aż o 10 proc. wzrósł od 2013 r. odsetek nastoletnich dziewcząt, które czytają książki w czasie wolnym – wynika z badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową. Badacze wiążą to zjawisko z popularnością najnowszych powieści obyczajowych dla młodzieży.

13.06.2018

"Mario Muchnik, fotograf". Wystawa w Instytucie Cervantesa

Dziś w krakowskim Instytucie Cervantesa odbędzie się inauguracja wystawy „Mario Muchnik, fotograf", na którą składają się fotografie zaprzyjaźnionych z wydawcą pisarzy, takich jak Julio Cortázar, Gabriel García Márquez, Mario Vargas Llosa, Jorge Luis Borges, Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre, Italo Calvino czy Ryszard Kapuściński.

13.06.2018

Krzysztof Kuczkowski laureatem Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego

6 czerwca 2018 r. w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbyło się posiedzenie Kapituły XXIV edycji Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Franciszka Karpińskiego. Kapituła przyznała tegoroczną nagrodę Krzysztofowi Kuczkowskiemu.

12.06.2018

Spoiwo kultury. Instytut Książki gościł delegatów Miast Literatury UNESCO

Ponad 350 delegatów ze 160 miast z 64 krajów z całego świata. Obrady, sesje plenarne, wydarzenia artystyczne i istotne decyzje – to wszystko czeka Polskę w dniach 12-15 czerwca 2018 roku podczas #Krakowice2018! Po raz pierwszy w Polsce i po raz pierwszy w historii UNESCO Kongres organizują dwa miasta – Kraków (Miasto Literatury UNESCO) i Katowice (Miasto Muzyki UNESCO).

12.06.2018

Polsko-niemiecki salon książki dziecięcej

Goethe-Institut i Polska Izba Książki zapraszają na pierwszy polsko-niemiecki salon książki dziecięcej. Odbędzie się on pod hasłem „Spotkania – Dyskusje – Współuczestnictwo – Networking". Podczas tych dwóch dni uczestnicy przyjrzą się publikacjom dla dzieci z polskiej i niemieckiej perspektywy.

11.06.2018

10 książek dla dzieci w finale Nagrody Literackiej im. Makuszyńskiego

Dziesięć książek dla najmłodszych czytelników, które ukazały się w 2017 roku, ubiega się o Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego. Rozstrzygnięcie nastąpi w październiku – podali w poniedziałek organizatorzy z biblioteki miejskiej w Oświęcimiu.

11.06.2018

Książka tygodnia: "Ribbentrop-Beck. Czy pakt Polska-Niemcy był możliwy?" Piotra Gursztyna

Czy kraj, który utracił w wyniku działań wojennych sześć milionów swoich obywateli, był okupowany przez dwóch śmiertelnych wrogów, kraj, który utracił ogromną część swego terytorium może sobie pozwolić na brak dyskusji o przyczynach klęski? Czy jest do pomyślenia, że ludzie w nim żyjący przemilczą klęskę, położą uszy po sobie i powiedzą: najważniejsze to przeżyć? A jeśli tak, to jakie są tego konsekwencje? - o książce Piotra Gursztyna pisze Wacław Holewiński.

11.06.2018

Polska "Noc w Bibliotece" pierwszy raz w Kanadzie

Trzydzieścioro troje dzieci w wieku od 8 do 13 lat wzięło udział w zorganizowanej przez Konsulat Generalny RP w Toronto pierwszej "Nocy w Bibliotece". Tę formę zachęcania do czytania zaproponowano po raz pierwszy dzieciom z polskich rodzin.

11.06.2018

Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2018 dla Julii Fiedorczuk, Linn Hansén i Justyny Czechowskiej

W sobotę 9 czerwca 2018 roku podczas uroczystej gali, która odbyła się w Centrum Kongresowym ICE Kraków ogłoszono nazwisko tegorocznego laureata Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz wręczono Nagrodę za tom przełożony na język polski.

08.06.2018

9 czerwca: Noc Bibliotek

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbędzie się w sobotę 9 czerwca 2018 r. pod hasłem „RzeczpospoCzyta”.

08.06.2018

OFF Miłosz 2018

Pasmo OFF Miłosz poświęcone niezależnej i eksperymentalnej twórczości poetyckiej towarzyszyć będzie Festiwalowi Miłosza już po raz trzeci. Młodzi poeci znów będą mieli szansę zaprezentować się w międzynarodowym gronie, które w tym roku rozszerza się na przedstawicieli aż trzech kontynentów.

08.06.2018

Warszawa: Literacki Piknik nad Wisłą

Od 8 do 10 czerwca na Bulwarach Wiślanych na wysokości Zamku Królewskiego zagoszczą książki i pisarze. Spotkania z popularnymi i cenionymi autorami, bogata oferta wydawnictw oraz liczne atrakcje dla najmłodszych – a to wszystko w jednej z najatrakcyjniejszych, rekreacyjnych  przestrzeni Warszawy!

08.06.2018

Zakończył się VIII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu

Podczas dwudniowej konferencji naukowej w ramach Festiwalu Schulza 4-5 czerwca literaturoznawcy, historycy, kulturoznawcy, socjologowie oraz tłumacze literatury polskiej z całego świata udowadniali, że teksty autora „Sklepów cynamonowych” i te z nim związane wciąż da się odczytywać na nowo.

07.06.2018

95. urodziny wybitnego twórcy komiksów Henryka Jerzego Chmielewskiego. Życzenia od Prezydenta RP

Z okazji 95. urodzin pragnę wyrazić słowa podziwu zarówno dla Pańskiej patriotycznej postawy jako żołnierza AK, jak i wobec Pana niezwykłego talentu artystycznego - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Henryka Jerzego Chmielewskiego - Papcia Chmiela - twórcy komiksów o przygodach Tytusa, Romka i A'Tomka.

07.06.2018

Trzecia edycja akcji "Jak nie czytam, jak czytam"

W piątek o godzinie 10:00 tysiące dzieci i młodzieży w całej Polsce zacznie wspólną lekturę książek. To trzecia edycja akcji "Jak nie czytam, jak czytam" organizowanej przez miesięcznik „Biblioteka w Szkole” oraz ponad 2 tys. bibliotek, której celem jest zachęcenie młodych ludzi do czytania.

07.06.2018

Nie żyje pisarka Barbara Wachowicz-Napiórkowska

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Barbary Wachowicz-Napiórkowskiej, „pisarki polskiego losu”, autorki licznych biografii wielkich Polaków, scenarzystki i publicystki.

07.06.2018

V Jubileuszowy Konkurs Literacki im Astrid Lindgren

Fundacja „ABCXXI-Cała Polska czyta dzieciom” ogłasza V Jubileuszowy Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.

07.06.2018

Przyznano Nagrodę Literacką m.st. Warszawy

"Wołam cię po imieniu" Marii Bigoszewskiej, "Wzgórze psów" Jakuba Żulczyka, "Ten i tamten las" Magdaleny Tulli i "Sendlerowa. W ukryciu" Anny Bikont - to książki nagrodzone w 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy - ogłoszono podczas wczorajszej gali.

06.06.2018

Rozpoczyna się Festiwal Miłosza 2018 - wielkie święto poezji

Spotkania autorskie, wspólne czytanie wierszy, dyskusje i debaty – w dniach 7-10 czerwca Kraków, już po raz siódmy, stanie się światową stolicą poezji!

06.06.2018

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Nagroda im. Cypriana Kamila Norwida jest przyznawana od 2002 r. w czterech kategoriach: literatura, teatr, muzyka i sztuki plastyczne. W 2005 r. powołano kapitułę Nagrody im. Norwida "Dzieło życia" przyznawanej za całokształt twórczości. Celem wyróżnienia jest ukazywanie i promocja wybitnych dzieł i artystów tworzących na Mazowszu, przyczyniających się do wzrostu rangi regionu.

06.06.2018

Tłumaczka Biserka Rajčić honorową obywatelką Krakowa

Serbska tłumaczka literatury polskiej Biserka Rajčić oraz kardiochirurg dziecięcy prof. Janusz Skalski otrzymali we wtorek tytuły honorowych obywateli Krakowa. Uroczystość odbyła się podczas sesji Rady Miasta zorganizowanej z okazji 761. rocznicy lokacji Krakowa.

05.06.2018

Czytano dzieciom jednocześnie w Polsce, Czechach, na Słowacji i na Węgrzech

Książkę Ivony Březinovej „Chłopiec i pies” czytano dzieciom we wtorek jednocześnie w Polsce, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech w ramach akcji „Wyszehrad czyta dzieciom”.

05.06.2018

Kampania społeczna „Mała książka – wielki człowiek” na WTK

Zachęcamy do obejrzenia materiału ze spotkania „Mała książka – wielki człowiek”, czyli o kampanii społecznej i wyprawkach czytelniczych Instytutu Książki, które odbyło się podczas 9. Warszawskich Targów Książki.

05.06.2018

„Alfabetyczność” – spotkanie wokół książki

Kawiarnia „Czytelnik“. Od lat ta sama rezerwacja przy jednym ze stolików. Nadal tu stoi. To tu zawsze można było spotkać Henryka Berezę, by porozmawiać z nim o literaturze (i życiu).

04.06.2018

Wręczenie Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego

W niedzielę 3 czerwca w sali koncertowej Pałacu Sokoła w Pruszkowie odbył się uroczysty finał tegorocznej edycji Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego.

04.06.2018

Odwołania w ramach naboru do programu "Czasopisma"

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu "Czasopisma".

04.06.2018

Nominacje do Nagrody Gombrowicza

Grzegorz Bogdał, Aleksandra Lipczak, Adam Robiński, Paweł Sołtys, Marcin Wicha. Opowiadania, eseje, reportaż literacki, żadnej powieści. Tak wyglądają nominacje do Nagrody Gombrowicza, której patronuje Rita Gombrowicz. Laureata poznamy 9 września podczas festiwalu Opętani Literaturą.

04.06.2018

Za nami pierwsza część Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu

Od piątku 1 czerwca w Drohobyczu trwa Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza. W przeddzień otwarcia, we Lwowie, odbył się wernisaż wystawy „Bruno Schulz wśród artystów swego czasu” prezentującej obrazy, grafiki i rysunki 35 artystów, którzy brali udział w wystawach razem z Schulzem (w tym dzieła Wyspiańskiego, Wyczółkowskiego, Dunikowskiego czy Weissa).

04.06.2018

Książka tygodnia: "Nad Zbruczem" Wiesława Helaka

Wiesław Helak to reżyser filmowy, scenarzysta, ale także, a może przede wszystkim, pisarz. Autor m.in. „Lwowskiej nocy” tym razem urzeka czytelników nową powieścią zatytułowaną „Nad Zbruczem”, która ukazała się w krakowskim Wydawnictwie „Arcana”.

04.06.2018

Festiwal Czesława Miłosza w Kiejdanach

W Kiejdanach na Litwie rozpoczął się w piątek Festiwal Czesława Miłosza, który potrwa miesiąc. W programie są spotkania literackie, koncerty, wystawy, konferencje, dyskusje oraz pokazy filmów; jest wiele elementów polskich.

02.06.2018

XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem "Czytanie łączy"

„Czytanie łączy” – to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom (OTCD), organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. W dniach 2-10 czerwca 2018 r. w całej Polsce odbędą się liczne imprezy czytelnicze - spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży, bajkowe parady i festyny, konkursy literackie i plastyczne, przedstawienia i zabawy inspirowane literaturą dziecięcą.

01.06.2018

Spektakl inspirowany twórczością Wisławy Szymborskiej w Bibliotece Śląskiej w Katowicach

14 wierszy Wisławy Szymborskiej w trzech językach – angielskim, francuskim i polskim – przedstawi w najbliższy wtorek w Bibliotece Śląskiej w Katowicach Open Heart Surgery Theatre. Spektakl pt. „Dlatego żyjemy” – „This Is Why We Live” był wcześniej prezentowany we Francji i w Kanadzie.

01.06.2018

Literacki Środek Europy – Wieczór ze stypendystami Wyszehradzkich Rezydencji Literackich

„Literacki Środek Europy” to cykl wydarzeń odbywających się w ramach Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, programu stypendialnego dla pisarzy z Czech, Polski, Słowacji i Węgier, prowadzonego przez Stowarzyszenie Willa Decjusza. Podczas tegorocznej wiosennej edycji WRL chcemy podyskutować o tym, jaką rolę dla pisarza odgrywa miasto, w którym żyje i tworzy. Czym dla pisarzy jest miasto? Jak opisaliby swoją relację do miast, w których mieszkają bądź mieszkali.

30.05.2018

Mapa Dyskusyjnych Klubów Książki

Liczba Dyskusyjnych Klubów Książki działających w Polsce robi wrażenie (dla przypomnienia jest ich już ponad 1 600), jednak dopiero po naniesieniu lokalizacji klubów na mapę widać wyraźnie, w jakim stopniu klubowy ruch opanował nasz kraj. Na nowej stronie internetowej Instytutu Książki, po kilku miesiącach prac i dzięki wsparciu koordynatorów wojewódzkich, udało nam się taką mapę przygotować!

30.05.2018

Rusza VIII Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu

1 czerwca rozpoczyna się ósma edycja Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu. Organizowana co dwa lata przy współudziale Instytutu Książki impreza jest największym na świecie wydarzeniem poświęconym pisarzowi. W tym roku obejmie ponad sto wydarzeń o charakterze literackim, artystycznym oraz naukowym z udziałem gości z całego świata, ze szczególnym uwzględnieniem Polski oraz Ukrainy.

30.05.2018

Sprostowanie nieprawdziwych informacji na temat Instytutu Książki w "Gazecie Wyborczej"

"Gazeta Wyborcza" opublikowała sprostowanie nieprawdziwych informacji na temat Instytutu Książki.

30.05.2018

Finał Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ

Jury VII edycji Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku, w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Janusz Drzewucki, dr Antoni Libera, dr Bronisław Maj, Teresa Tomsia spośród dwudziestu nominowanych wcześniej do nagrody książek, wyłoniło finałową piątkę.

29.05.2018

Noc Książki. Herstory. Historia oczyma kobiet

„Herstory” to nurt opowiadający historię oczyma kobiet – od innej niż dotychczas strony. Martyna Bunda, autorka „Nieczułości”, pokazuje nie tylko ogromną siłę kobiet tkwiącą w codziennym mierzeniu się z przeciwnościami losu, ale jednocześnie głęboką wrażliwość bohaterek objawiającą się w relacjach z innymi. To „czułość”, która musi zwyciężyć.

29.05.2018

„Panie, Panowie: Młynarski” - ostatnie dwa dni wystawy w Muzeum Literatury

Tylko do środy, 30 maja 2018, będzie można obejrzeć wystawę ”Panie, Panowie: Młynarski” w Muzeum Literatury przy Rynku Starego Miasta 20 w Warszawie. Zachęcamy do odwiedzin!

28.05.2018

Książka tygodnia: "Wiersze zebrane" Zygmunta Jana Rumla

"Podążanie ścieżką biograficzną poety, aby znaleźć na niej artefakty interpretacji, nie jest najlepszą metodą. W przypadku wierszy Zygmunta Jana Rumla trudno jednak nie ruszyć tym śladem" – pisze Marcin Cielecki, zachęcając do lektury "Wierszy zebranych", które są u nas "Książką tygodnia".

28.05.2018

W Litwie rozpoczął się 25. Festiwal Poezji "Maj nad Wilią"

W Wilnie rozpoczął się w niedzielę 25. Festiwal Poezji "Maj nad Wilią" z udziałem polskich twórców z całego świata. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, która potrwa pięć dni, poświęcona jest 100-leciu odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę.

28.05.2018

Ryszard Ćwirlej uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru

Ryszard Ćwirlej, autor powieści "Tylko umarli wiedzą", otrzymał tegoroczną Nagrodę Wielkiego Kalibru, przyznawaną za najlepszą powieść kryminalną wydaną w 2017 r. Wyróżnienie wręczono w sobotę wieczorem we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Kryminału.

25.05.2018

Kraków: Spacer szlakiem Stanisława Wyspiańskiego

Kraków Miasto Literatury UNESCO zaprasza na spotkanie w ramach literackich spacerów po Krakowie.

25.05.2018

Olga Tokarczuk i Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona z nagrodami Culture.pl

Nagrody Culture.pl Superbrands, przyznawane twórcom i instytucjom popularyzującym polską kulturę za granicą, otrzymali w tym roku pisarka Olga Tokarczuk i Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona. Wyróżnienia wręczono podczas czwartkowej uroczystości w Warszawie.

24.05.2018

Program Translatorski - termin naboru ofert

Informujemy, że drugi nabór ofert do Programu Translatorskiego ©Poland w 2018 roku potrwa od 1 września do 31 października.

24.05.2018

Nominacje do 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

Centrum Literatury Dziecięcej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu ogłosiło listę książek nominowanych do 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego.

23.05.2018

Angielska wersja "Biegunów" Olgi Tokarczuk, nagrodzona w Londynie, powstawała przy wsparciu Instytutu Książki

Nieprzerwanie cieszymy się z sukcesu Olgi Tokarczuk, która – jako pierwsza polska autorka – została laureatką prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera – The Man Booker International Prize. Przekład nagrodzonej książki – opublikowany w 2017 w Wielkiej Brytanii pod tytułem Flights – dokonany przez Amerykankę Jennifer Croft, powstał dzięki współfinansowaniu ze strony Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland. Za ten przekład tłumaczka otrzymała naszą Nagrodę Found in Translation, wyróżniającą najważniejszy w danym roku przekład polskiej książki na język angielski.

23.05.2018

Zmarł pisarz Philip Roth

Philip Roth, jeden z najwybitniejszych i najbardziej płodnych współczesnych amerykańskich pisarzy, zmarł we wtorek w Nowym Jorku w wieku 85 lat. Przyczyną śmierci był zawał serca – poinformował jego agent.

23.05.2018

Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY

Zbliża się wrocławskie święto młodych i najmłodszych czytelników. Tradycyjnie w weekend poprzedzający Dzień Dziecka odbędą się Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY. W programie wiele atrakcji: różnorodne warsztaty, spotkania z autorami, wystawy i konkursy. W tym roku DOBRE STRONY odwiedzą także czescy autorzy, a dzięki współpracy z Czeskim Centrum będzie można obejrzeć niezwykle ciekawą wystawę współczesnej czeskiej ilustracji dla dzieci.

22.05.2018

Olga Tokarczuk laureatką The Man Booker International Prize!

Z radością informujemy, że powieść Olgi Tokarczuk Bieguni wydana w języku angielskim jako Flights została nagrodzona prestiżową The Man Booker International Prize.

22.05.2018

Recenzja: „Historia Izraela” Anity Shapiry

Przed tygodniem minęła 70. rocznica ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Izraela. Niedawno ukazały się w Wydawnictwie Akademickim Dialog dwie pozycje prof. Anity Shapiry „Historia Izraela” oraz "Ben Gurion. Twórca współczesnego Izraela". Pojutrze spotkanie wokół książek w Warszawie. Zapraszamy do lektury recenzji pierwszej z wymienionych książek - dla Instytutu Książki pisze Michał Żarski.

22.05.2018

Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2018

Dziś we Wrocławiu rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Kryminału, który potrwa do niedzieli 27 maja.

22.05.2018

Ukazała się książka "Sportowcy dla Niepodległej" - o mistrzach sportu II RP

"Kiedy nie mogliśmy swobodnie manifestować emocji, sport był tą przestrzenią wolności" - powiedział w poniedziałek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski podczas spotkania promującego książkę "Sportowcy dla Niepodległej", poświęconą mistrzom sportu II RP.

21.05.2018

Książka tygodnia: "Komysze", "W stanicy", "Droga powrotna" Józefa Łobodowskiego

Chciałoby się złożyć ręce i powiedzieć: Boże mój, jak to możliwe, że trójksiąg Józefa Łobodowskiego (Komysze, W stanicy, Droga powrotna) nie był znany w Polsce… Wydane poprzednio tylko raz, w londyńskim Gryfie w latach 1955–1960. Po Czarnyszewicza „Nadberezyńcach” to najważniejszy powrót do Polski wielkiej literatury emigracyjnej.

21.05.2018

Wąbrzeźno ma nową bibliotekę

Otwierają się kolejne biblioteki publiczne budowane dzięki wsparciu finansowemu w ramach programu „Infrastruktura Bibliotek”. Na dwie edycje tego programu (2010-2015 i 2016-2020), którego instytucją zarządzającą z ramienia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest Instytut Książki, przeznaczono łącznie 300 mln złotych. Za te środki powstanie lub zostanie zmodernizowanych łącznie blisko pół tysiąca obiektów bibliotecznych w całej Polsce.

21.05.2018

Fotorelacja ze spotkań Instytutu Książki na Warszawskich Targach Książki

W ramach 9. Warszawskich Targów Książki odbyły się dwa spotkania, których gospodarzem był Instytut Książki.

21.05.2018

Antoni Libera laureatem Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Pisarz, tłumacz i reżyser Antoni Libera otrzymał Nagrodę imienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Nazwisko laureata ogłoszono podczas odbywającego się w Warszawie kongresu Polska Wielki Projekt.

21.05.2018

Ogłoszono nominacje do Nagrody Fandomu Polskiego im. Zajdla

Pięć powieści i pięć opowiadań zostało nominowanych do tegorocznej edycji najważniejszego polskiego wyróżnienia dla fantastyki - Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla - ogłoszono w piątek, drugiego dnia 9. Warszawskich Targów Książki. Laureatów poznamy w lipcu.

21.05.2018

Anna Bikont z Nagrodą im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki

"Za poszukiwanie prawdy, za dotykanie spraw najtrudniejszych i prawd niewygodnych. Za podjęcie próby ocalenia biografii Ireny Sendlerowej od manipulacji i zakłamania. Za książkę na dziś" - tak jurorzy uzasadnili przyznanie tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki Annie Bikont za książkę "Sendlerowa. W ukryciu" - ogłoszono wczoraj.

18.05.2018

Otwarcie 9. Warszawskich Targów Książki z udziałem wiceminister kultury Magdaleny Gawin

Blisko 800 wystawców z 32 krajów i ok. 1000 autorów z całego świata gościć będzie na 9. Warszawskich Targach Książki, które rozpoczęły się w czwartek na Stadionie PGE Narodowym. W tym roku tematem przewodnim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

18.05.2018

Dyr. Dariusz Jaworski na antenie Radia Wnet: "Polska jest potęgą literatury dziecięcej"

O literaturze dla dzieci, popularyzacji polskiej literatury za granicą i promocji czytelnictwa w kraju, o targach książki, programach dla tłumaczy i wydawców mówił na antenie Radia Wnet dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

18.05.2018

Ogłoszono nominacje do Nagrody Gryfia

Pięć książek polskich autorek zostało nominowanych do Nagrody Literackiej Gryfia przyznawanej przez "Kurier Szczeciński" - ogłoszono wczoraj podczas pierwszego dnia 9. Warszawskich Targów Książki. Nazwisko laureatki poznamy 16 czerwca.

18.05.2018

W Poznaniu rozpoczyna się Pyrkon - święto fanów fantastyki

Dziś w Poznaniu rozpoczął się Festiwal Fantastyki Pyrkon. To największe tego typu wydarzenie w kraju i jedno z największych w tej części Europy; rokrocznie bierze w nim udział kilkadziesiąt tysięcy osób. W Pyrkonie uczestniczą fani wszelkiego rodzaju fantastycznych gier, filmów, książek i seriali oraz entuzjaści mangi i anime.

18.05.2018

Rozstrzygnięto konkurs Najpiękniejsze Książki Roku

Po raz 57. Polskie Towarzystwo Wydawców Książek przyznało doroczne nagrody w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku. Wyniki ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia 9. Warszawskich Targów Książki.

17.05.2018

Instytut Książki na Warszawskich Targach Książki

Zapraszamy na 9. Warszawskie Targi Książki. Czekamy na Was na stoisku 127/D15 z atrakcyjnymi promocjami na czasopisma patronackie wydawane przez Instytut Książki.

17.05.2018

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Nike

Tytuły 20 książek, które w tym roku nominowane zostały do Literackiej Nagrody Nike ogłoszono w czwartek, pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki. Finalistów nagrody poznamy we wrześniu, a laureata - w pierwszą niedzielę października.

17.05.2018

Systemowe wsparcie czytelnictwa - trudności i wyzwania

"Wspieranie czytelnictwa to zadanie każdego państwa, które poważnie traktuje swoją misję wspólnotową i misję instytucji kulturalnych. Poziom i jakość czytelnictwa wpływa na jakość życia i funkcjonowanie obywateli w przestrzeni publicznej" – mówił w radiowej Dwójce Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora ds. programowych Instytutu Książki.

17.05.2018

Nowe tytuły na Warszawskich Targach Książki

Nowe książki Olgi Tokarczuk, Doroty Masłowskiej, Katarzyny Bondy, Krzysztofa Vargi i Eustachego Rylskiego to niektóre nowości przygotowane przez wydawców na rozpoczynające się w czwartek 9. Warszawskie Targi Książki.

17.05.2018

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury

Trwa jeden z największych festiwali literackich nad Wisłą. Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to dziesiątki spotkań i dyskusji wokół tłumaczeń, premiery oczekiwanych książek, teatr improwizowany, pop-up restauracja oraz najlepsze literackie brzmienia podczas koncertów.

16.05.2018

Fotorelacja z Międzynarodowych Targów Książki SVĚT KNIHY w Pradze

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tegorocznych Targów Książki SVĚT KNIHY odbywających się w stolicy Czech w dniach 10-13 maja, gdzie polski program był realizowany dzięki współpracy Instytutu Polskiego w Pradze oraz Instytutu Książki.

16.05.2018

Jakub Żulczyk laureatem Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn

Powieść "Wzgórze psów" Jakuba Żulczyka została nagrodzona Literacką Nagrodą Warmii i Mazur Wawrzyn – ogłoszono we wtorek w Olsztynie. Nagrodę od 14 lat przyznaje Kapituła powołana z inicjatywy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

15.05.2018

Nieprawdziwe informacje w "Gazecie Wyborczej"

"Gazeta Wyborcza" w artykule Tomasza Ciechońskiego „Ile dostał o. Rydzyk?” opublikowanym 15 maja 2018 r. podała nieprawdziwe i wprowadzające czytelników w błąd informacje.

15.05.2018

Nasze spotkania na Warszawskich Targach Książki

Serdecznie zachęcamy do udziału w spotkaniach organizowanych przez Instytut Książki podczas 9. Warszawskich Targów Książki.

15.05.2018

Warszawa w maju pod znakiem książek i czytania

Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń – tak  zapowiadają się rozpoczynające się 17 maja 9. Warszawskie Targi Książki, największe międzynarodowe wydarzenie tej branży w Polsce.

14.05.2018

Warszawa: Dyskusja o trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego

Zachęcamy do udziału w spotkaniu połączonym z dyskusją na temat trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego ("Komysze", "W stanicy", "Droga powrotna") w trzydziestą rocznicę śmierci poety, publicysty i prozaika.

14.05.2018

Noc Książki. „Baby-dziwa”, czyli kobiety z rodziny Kossaków

Dziś o godzinie 18.30 odbędzie się spotkanie poświęcone kobietom Kossakówki: Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Magdalenie Samozwaniec, Zofii Kossak-Szczuckiej oraz Simonie Kossak. Wydarzenie, będące częścią projektu Noc Książki, odbędzie się w siedzibie Klubu Jagiellońskiego, Rynek Główny 34. Wstęp wolny.  

11.05.2018

Zmarł Marian Bizan

Z wielkim żalem informujemy, że 9 maja zmarł Marian Bizan – wybitny historyk literatury i wydawca, redaktor Państwowego Instytutu Wydawniczego (1953-1990), radca ambasady i dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu (1190-1995), laureat nagrody edytorskiej PEN Clubu (1979).

11.05.2018

Wyniki naboru do programu "Czasopisma" 2018

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu "Czasopisma".

11.05.2018

Wyniki naboru do programu "Partnerstwo dla książki" 2018

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu "Partnerstwo dla książki".

11.05.2018

Wyniki naboru do programu "Promocja czytelnictwa" 2018

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu "Promocja czytelnictwa".

11.05.2018

SVĚT KNIHY: Polska literatura nad Wełtawą

W Pradze trwają największe w Republice Czeskiej Targi Książki SVĚT KNIHY. Polska literatura prezentowana jest poprzez program przygotowany we współpracy Instytutu Polskiego w Pradze z Instytutem Książki.

11.05.2018

Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci: „Książka to podróż w głąb siebie”

Galeria Arsenał oraz Stowarzyszenie „Fabryka Bestsellerów” zapraszają na Festiwal Książki Artystycznej dla Dzieci w Białymstoku, który odbędzie się 12-13 maja w godz. 10-18 (Galeria Arsenał elektrownia, ul. Elektryczna 13, wejście od ul. Świętojańskiej).

10.05.2018

Polska na Targach Książki w Pradze

Wyjątkowo silną reprezentację będzie miała Polska na tegorocznych Targach Książki SVĚT KNIHY w stolicy Czech. To wynik współpracy Instytutu Książki i Instytutu Polskiego w Pradze.

10.05.2018

Transmisja z uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018

Dziś o godz. 20.00 internauci na całym świecie będą mogli uczestniczyć w uroczystości wręczenia Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018 wybitnej poetce irlandzkiej, Nuali Ní Dhomhnaill.

09.05.2018

13. nominacje do Nagrody Literackiej GDYNIA

Kapituła 13. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA wskazała nominowanych w czterech kategoriach: eseistyka, poezja, proza, przekład na język polski. Do gdyńskich Kostek Literackich, podobnie jak w roku ubiegłym, zgłoszono blisko 430 tytułów. Nominacje po raz pierwszy ogłoszone zostały w reprezentacyjnym pałacu Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, zwanym także Pałacem Staszica w Warszawie.

09.05.2018

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek w Wiadomościach TVP

Miłośników książek nie trzeba przekonywać, jak ważnym miejscem kulturotwórczym są biblioteki i jak cenna jest praca bibliotekarzy – „sprzedawców marzeń”. Wczoraj obchodziliśmy ich święto - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

09.05.2018

III Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius

Dziś rozpoczyna się trzecia edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius – największej poetyckiej imprezy we Wrocławiu, której organizatorem jest Wrocławski Dom Literatury. Spotkania z poezją potrwają do niedzieli  13 maja. W programie m.in. premiery książkowe, publiczne czytania, koncerty, improwizacje teatralne i wiele innych.

08.05.2018

Bukiniści nad Wisłą

Wczoraj Kraków zyskał nowy książkowy zakątek. Zainspirowane tradycją bukinistów nad Sekwaną, Stowarzyszenie Pełna Kultura wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym rozpoczęło stacjonarny kiermasz bukinistów na dachu pawilonu Powiśle 11 u stóp Wawelu. Wydarzenie potrwa do 30 września.

08.05.2018

8-15 maja: Tydzień Bibliotek

Po raz piętnasty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja 2018 r., Tydzień Bibliotek - program promocji czytelnictwa i bibliotek. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA.

08.05.2018

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

Drodzy Bibliotekarze! W dniu Waszego święta życzymy Wam tylu czytelników, ile książek, radości i satysfakcji z pracy oraz byście nigdy nie zapominali, jak ważne i cenne jest to, co robicie!

07.05.2018

Recenzja: "Herbert. Biografia" Andrzeja Franaszka

W kwietniu ukazała się dwutomowa biografia Zbigniewa Herberta pióra Andrzeja Franaszka. Zapraszamy do lektury recenzji przygotowanej przez Antoniego Łuckiego dla Instytutu Książki.

07.05.2018

12. Studenckie Warsztaty Tłumaczeniowe

Studenckie Warsztaty Tłumaczeniowe w tym roku odbywają się po raz dwunasty, a po raz drugi organizowane są przez połączone siły studentów Wydziału Polonistyki i Wydziału Filologicznego UJ.

07.05.2018

Nominacje do Nagrody Wielkiego Kalibru

Kapituła Nagrody Wielkiego Kalibru w składzie: prof. Zbigniew Mikołejko (przewodniczący), Witold Bereś, prof. Anna Gemra, prof. Inga Iwasiów, dr Anna Marchewka, prof. Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula ogłasiła nominacje do piętnastej edycji Nagrody Wielkiego Kalibru.
 

04.05.2018

„Herbert. Biografia” Andrzeja Franaszka w odcinkach w radiowej Dwójce

W Programie 2 Polskiego Radia Mariusz Bonaszewski przeczytał fragmenty dwutomowej biografii Zbigniewa Herberta pióra Andrzeja Franaszka.

04.05.2018

Kongres Książki 2018

Tegoroczny Kongres Książki odbędzie się w dniach 8-9 maja 2018 r. przy międzynarodowej konferencji naukowej „Książka, prasa, radio, film i biblioteki w kształtowaniu dziedzictwa kulturowego II Rzeczypospolitej".

04.05.2018

Akademia Szwedzka: w tym roku nie będzie przyznana literacka Nagroda Nobla

W 2018 roku Nagroda Nobla w dziedzinie literatury nie zostanie przyznana - poinformowała dziś Akademia Szwedzka.

02.05.2018

W Abu Dhabi zakończyły się 28. Międzynarodowe Targi Książki z udziałem Polski jako gościa honorowego

21 wystawców z Polski, spotkania z autorami, wykłady, polska muzyka, taniec, kuchnia, a także warsztaty dla dzieci złożyły się na udział Polski jako gościa honorowego w zakończonych we wtorek 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie).

01.05.2018

Zaczytanej majówki!

Życzymy Wam słonecznej majówki spędzonej z inspirującą lekturą!

30.04.2018

Abu Dhabi: kolejna relacja w TVP

O obecności polskiej literatury na Półwyspie Arabskim oraz jej odbiorze podczas Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi, na których Polska występuje w tym roku w charakterze gościa honorowego, mogliśmy wczoraj posłuchać w Wiadomościach TVP.

30.04.2018

Abu Dhabi: Polska - kraj "skrzydlatych jeźdźców" i "rogatych dusz"

Polska to kraj "skrzydlatych jeźdźców" i "rogatych dusz" - przekonywał w trakcie poniedziałkowego wykładu na 28. Międzynarodowych Targach w Abu Zabi wicedyrektor Instytutu Książki dr hab. Krzysztof Koehler. Polska po raz pierwszy jest gościem honorowym imprezy.

30.04.2018

Abu Dhabi: nie tylko polska literatura, ale też kuchnia, muzyka i warsztaty dla dzieci

Nie tylko literatura, ale także polska kuchnia, muzyka, taniec, warsztaty dla dzieci - czekały na uczestników 28. Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi, gdzie Polska - po raz pierwszy - jest gościem honorowym.

30.04.2018

Literacka Majówka w Pacanowie

Od 1 do 6 maja Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie zacznie rozsadzać energią Festiwal Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej – prawdziwa maszyna do rozwijania wyobraźni, talentów, pasji i kreatywności, a także doskonała okazja do rodzinnych spotkań przy dobrej lekturze.

29.04.2018

Polska kuchnia w Abu Dhabi

Nie samą literaturą żyją uczestnicy Abu Dhabi International Book Fair. W ramach prezentacji polskiej kultury podczas targów nie mogło zabraknąć także polskich smaków, ktore łączą w sobie elemendy tradycji kulinarnych Wschodu i Zachodu.

29.04.2018

Polska ilustracja dziecięca w Abu Dhabi

Polska ilustracja dziecięca od wielu lat cieszy się międzynarodowym uznaniem i popularnością, o czym świadczą liczne nagrody dla polskich ilustratorów i przekłady polskich książek dla najmłodszych na inne języki. Nierzadko mówi się, że polska ilustracja jest naszym "towarem eksportowym", którym chcieliśmy podzielić się także z arabską publicznością w ramach trwających właśnie Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi, na których w tym roku Polska występuje w charakterze gościa honorowego.

29.04.2018

Abu Dhabi: "Polska tożsamość wywodzi się z Rzymu"

Podstawowe elementy polskiego DNA, polskiej tożsamości wywodzą się z Rzymu - katolicyzm, łacińska kultura, wreszcie rzymskie ideały republikańskie - powiedział w sobotę w Abu Zabi PAP filozof, publicysta Dariusz Karłowicz. Prędzej niż "my, Paryżanie" moglibyśmy powiedzieć "my, Rzymianie" - dodał.

28.04.2018

Druga część fotorelacji z Targów Książki w Abu Dhabi

W drugi i trzeci dzień Targów Książki w Abu Dhabi miały miejsce kolejne akcje promujące polską kulturę przygotowane przez naszą sekcję: Ambasadę RP w Abu Dhabi i Instytut Książki we współpracy z Biblioteką Narodową i Instytutem Adama Mickiewicza.

27.04.2018

Sapkowski w Abu Dhabi: „Fantastyka ma w Polsce świetlaną przyszłość”

Literatura science fiction ma w Polsce świetlaną przyszłość. Jest to taki rodzaj literatury, który nigdy nie ustąpi z rynku. Zawsze będzie na topie – ocenił w piątek na spotkaniu autorskim w Abu Dhabi pisarz Andrzej Sapkowski.

27.04.2018

TVP o polskiej prezentacji na Targach Książki w Abu Dhabi

Zapraszamy do zapoznania się z telewizyjnymi relacjami z Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi.

27.04.2018

26,5 mln złotych na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych. Ruszył nabór wniosków

W dniu 24 kwietnia 2018 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zatwierdził w ramach Priorytetu 1 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych podział środków w 2018 r. dla poszczególnych bibliotek publicznych.

27.04.2018

Abu Dhabi: "Arabski rynek książki jest wymagający i trudny"

Arabski rynek książki jest wymagający i trudny; nie mamy z nim aż tak wielu punktów wspólnych, jak w przypadku literatury europejskiej - powiedział w czwartek PAP podczas Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi historyk literatury polskiej i krytyk literacki prof. Maciej Urbanowski.

27.04.2018

Manuskrypt Rzewuskiego na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi

W dniu rozpoczęcia Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi zaprezentowana została naukowa kopia najpiękniejszego z trzech tomów manuskryptu hrabiego Wacława Rzewuskiego, opisującego historię hodowli konia arabskiego.

26.04.2018

Abu Dhabi: „Chcemy, żeby zachwycono się Polską”

„Chcemy, żeby Polska była odbierana przez naszych partnerów arabskich prawdziwie i żeby się nią zachwycono” – powiedział w czwartek w Abu Dhabi dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Od środy trwają w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich 28. Międzynarodowe Targi Książki, na których Polska jest gościem honorowym.

26.04.2018

Isabelle Lehn i Zyta Rudzka laureatkami Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2018

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin ogłaszają laureatki Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2018: Isabelle Lehn i Zyta Rudzka

26.04.2018

Fotorelacja z Targów Książki w Abu Dhabi

Zapraszamy na fotograficzną podróż do Abu Dhabi na trwające od wczoraj Międzynarodowe Targi Książki, gdzie Polska występuje w roli gościa honorowego.

26.04.2018

Targi Książki w Abu Dhabi - Prof. Danecki: nasze stosunki ze światem arabskim były zawsze przyjazne

"Nasze stosunki ze światem arabskim były zawsze przyjazne; nigdy nie prowadziliśmy ze sobą wojen" – powiedział PAP arabista prof. Janusz Danecki, który na 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi wygłosił wykład nt. stosunków arabsko-polskich. Polska, jako gość honorowy targów, to „wielkie wyróżnienie” – dodał.

25.04.2018

Wizyta wicepremiera Glińskiego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W Abu Dhabi rozpoczynają się Targi Książki - Polska gościem honorowym

W środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński rozpoczyna dwudniową wizytę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), gdzie m.in. weźmie udział w 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi. Polska jest po raz pierwszy gościem honorowym wydarzenia.

25.04.2018

Program polskiej prezentacji na 28. Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi

Rozpoczęły się 28. Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi. Polska jest gościem honorowym wydarzenia.

25.04.2018

Nagroda literacka Torunia i Getyngi dla Małgorzaty Szejnert i Navida Kermani

Niemiecki orientalista i powieściopisarz Navid Kermani oraz polska reportażystka Małgorzata Szejnert otrzymają tegoroczną Nagrodę Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego - ogłosiła wczoraj kapituła wyróżnienia. Wręczenie nagrody odbędzie się 3 czerwca.

24.04.2018

Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi z Polską w roli gościa honorowego – zapowiedzi w mediach

Już jutro rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi. Polska w tym roku występuje jako gość honorowy. Zapraszamy do zapoznania się z zapowiedziami medialnymi tej niezwykłej prezentacji polskiej kultury w świecie arabskim.

24.04.2018

Nominowano 20 książek do Nagrody Orfeusza

Do 7. edycji  Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ zgłoszono 240 tomików poetyckich wydanych w Polsce w 2017 roku. Na posiedzeniu, które odbyło się 23 kwietnia w Domu Literatury w Warszawie jury w składzie: Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj, Teresa Tomsia, prof. Jarosław Ławski (przewodniczący) nominowało dwadzieścia tomików, z których następnie wyłoni finałową piątkę oraz laureata Orfeusza Mazurskiego.

24.04.2018

Tadeusz Dąbrowski w Izraelu

Tadeusz Dąbrowski - autor m.in. tomów Czarny kwadrat i Środek wyrazu, tłumaczony na ponad 20 języków, weźmie udział w spektaklu malarsko-poetycko-muzycznym, który odbędzie się 25 kwietnia 2018 r. o godz. 20.00 w Teatrze Tmuna w Tel Awiwie i zainauguruje festiwal performance'u pt. The Backyard.

24.04.2018

Anna Bikont laureatką Poznańskiej Nagrody Literackiej

Autorka książki "Sendlerowa. W ukryciu" Anna Bikont jest tegoroczną laureatką Nagrody im. Adama Mickiewicza, wchodzącej w skład Poznańskiej Nagrody Literackiej. Nazwisko wyróżnionej ogłoszono we wtorek w Poznaniu, nagroda zostanie wręczona pod koniec maja.

24.04.2018

Znamy nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

23 kwietnia - w Światowy Dzień Książki - poznaliśmy tytuły książek nominowanych do 11. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

23.04.2018

Polscy autorzy w Abu Dhabi: klasyka i współczesność

Na Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi udają się polscy pisarze. Zaprezentujemy też naszych Literackich Noblistów.

23.04.2018

DALEJ, LAMA!

Dziś rusza ogólnopolska akcja społeczna promująca czytanie dorosłych z dziećmi i pokazująca, jak wspólna lektura wpływa na rozwój emocjonalny najmłodszych.

23.04.2018

Zgłoszenia na targi książki we Frankfurcie

Przypominamy o zgłoszeniach na targi książki we Frankfurcie (10-14 października 2018). Uprzejmie prosimy o nadsyłanie zgłoszeń na załączonym formularzu w nieprzekraczalnym terminie – do 15 maja.

23.04.2018

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Dziś obchodzimy święto wszystkich miłośników czytania - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Życzymy Wam tego dnia wielu literackich inspiracji i przyjemnych spacerów z dobrą książką w ręku!

23.04.2018

Węgry: Przekład uczniów Szkoły Polskiej w Budapeszcie na festiwalu literackim

Węgierskie wydanie książki Anny Onichimowskiej "Dziesięć stron świata" (A világ tíz égtája, wyd. Typotex, przy wsparciu finansowym Instytutu Polskiego w Budapeszcie, kilku samorządów narodowości polskiej w węgierskiej stolicy oraz Instytutu Książki), przetłumaczonej przez nastoletnich uczniów Szkoły Polskiej w Budapeszcie, zostało w sobotę zaprezentowane w ramach 25. Międzynarodowego Festiwalu Książki w Budapeszcie.

20.04.2018

Polska w Abu Dhabi!

Już w środę 25 kwietnia rozpoczną się Międzynarodowe Targi Książki w Abu Dhabi (Abu Dhabi International Book Fair) z Polską w roli gościa honorowego. Jako współorganizator, obok Ambasady RP w Abu Dhabi i we współpracy z Biblioteką Narodową oraz Instytutem Adama Mickiewicza, mamy przyjemność zaprezentować najciekawsze zjawiska polskiej literatury, tym samym wzbogając obraz naszej kultury prezentowany odbiorcom w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

20.04.2018

Światowy Dzień Książki będzie świętowany przez cały weekend

23 kwietnia przypada ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Książki. Już w weekend w całym kraju odbywać się będą kiermasze, spotkania z pisarzami, dni otwarte w bibliotekach, książkowe imprezy dla dzieci.

20.04.2018

Warsaw Book Show

Organizatorzy zapraszają wszystkich twórców i miłośników książek do aktywnego uczestnictwa w czterodniowym festiwalu Warsaw Book Show pod hasłem „Wielkie czytanie”.

20.04.2018

Rozstrzygnięto konkurs "Mądra Książka Roku"

"Gdy życie prawie wymarło. Tajemnica największego masowego wymierania w dziejach Ziemi" Michaela Bentona i "Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata" Catherine Ripley zdobyły nagrody główne w konkursie Mądra Książka Roku 2017.

19.04.2018

Leonardo da Vinci: Kraków i Abu Dhabi

Wkrótce w Zjednoczonych Emiratach Arabskich wielka prezentacja polskiej literatury. A już teraz w Krakowie i Abu Dhabi można podziwiać dzieła Leonarda da Vinci.

19.04.2018

VI edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej – nominacje

Dziś ogłoszono nominacje do VI edycja Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. W tej edycji konkursu Nagroda zostanie przyznana w dwóch kategoriach.

19.04.2018

Wiosenne przebudzenie w Mieście Literatury UNESCO

Krakowski Kiermasz Książki na Placu Św. Marii Magdaleny i dzień otwarty w sąsiadującym Instytucie Cervantesa, XVII edycja Małopolskich Dni Książki "Książka i Róża", wydarzenia Weekendu Księgarń Kameralnych – to tylko część atrakcji, jakie czekają w drugiej połowie kwietnia na czytelników.

18.04.2018

Premiera biografii Zbigniewa Herberta

W tym roku mija 20 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku - Zbigniewa Herberta. Aby uczcić tę rocznicę Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, a już dziś do księgarń trafia jedna z najbardziej oczekwianych premier związanych z obchodami - dwutomowa biografia poety autorstwa Andrzeja Franaszka pt. Herbert. Biografia.

18.04.2018

80. urodziny Tomasza Łubieńskiego

Dziś 80. urodziny obchodzi Tomasz Łubieński, redaktor naczelny miesięcznika „Nowe Książki”, prozaik, dramatopisarz, eseista i tłumacz literatury pięknej.

18.04.2018

18. Dni Tischnerowskie w Krakowie

„Wolność i słowo” to temat przewodni tegorocznych Dni Tischnerowskich w Krakowie, które potrwają od 18 do 21 kwietnia. Wśród zaproszonych gości autorzy znakomitych książek filozoficznych, historycznych, reportażowych, eseistycznych i in.

17.04.2018

Lublin: Promocja pierwszego krajowego wydania trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego

W środę 18 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie (ul. Złota 3) odbędzie się spotkanie promujące pierwsze krajowe wydanie trylogii ukraińskiej Józefa Łobodowskiego.

17.04.2018

Konferencja prasowa: 8. edycja Enter Enea Festival

W ostatnim tygodniu maja w Poznaniu odbędzie się Enter Enea Festival pod dyrekcją artystyczną Leszka Możdżera. Nad Jeziorem Strzeszyńskim rozbrzmiewać będzie jazzowa klasyka, koncert na bałałajkę i tercet smyczkowy. Nie zabraknie także wątków literackich - Instytut Książki podczas wydarzenia będzie promował twórczość Zbigniewa Herberta w związku z obchodami ustanowionego przez Sejm Roku Zbigniewa Herberta.

17.04.2018

Konferencja: "Obecność książki w życiu młodego pokolenia"

Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji „Obecność książki w życiu młodego pokolenia”, podczas której będziemy mieć przyjemność opowiedzieć o naszej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

16.04.2018

Książka tygodnia: "Nawigacje" Marzanny Bogumiły Kielar

Zachęcamy do przeczytania recenzji najnowszej książki tygodnia. Tom "Nawigacje" Marzanny Bogumiły Kielar recenzuje dla nas Bartosz Suwiński.

16.04.2018

Odnaleziono nieznaną powieść Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Tak, zdarzają się odkrycia w muzealnych archiwach… Przygody Pana Pinzla Rudego, czyli nieukończona „powieść fantastyczna” Krzysztofa Baczyńskiego, jest właśnie takim muzealnym znaleziskiem, „olśnieniem” kustosz, którą po wielu latach od opracowania archiwum, dręczyć zaczyna jakiś wyjątkowo „charakterystyczny dukt okrągłego, wyraźnego pisma”, wraca więc do opracowanego dawno materiału i…

16.04.2018

Płock: Zbiórka książek dla polskich szkół na Wileńszczyźnie

Zbiórkę książek dla polskich szkół na Wileńszczyźnie organizuje Starostwo Powiatowe w Płocku (Mazowieckie). Inicjatywa związana jest obchodami 100-lecia niepodległości Polski. Zebrane książki trafią m.in. do Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie (Litwa).

13.04.2018

Kraków: Zbiórka książek i filmów dla szpitala oraz "kaseciaków” dla biblioteki

W Krakowie trwa zbiórka książek i filmów DVD dla pacjentów Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego oraz "kaseciaków" dla niewidomych i niedowidzących czytelników Wypożyczalni Książki Mówionej i Brajlowskiej.

13.04.2018

Wielka Brytania: Olga Tokarczuk na krótkiej liście nominowanych do Nagrody Bookera

Powieść "Bieguni" Olgi Tokarczuk w tłumaczeniu Jennifer Croft znalazła się wśród sześciu pozycji nominowanych do prestiżowej Międzynarodowej Nagrody Bookera.

13.04.2018

70. urodziny Piotra Sommera

Dziś 70. urodziny obchodzi Piotr Sommer, redaktor naczelny miesięcznika „Literatura na Świecie”, poeta, eseista i tłumacz, laureat wielu nagród literackich.

12.04.2018

Prof. Andrzej Nowak został laureatem Nagrody Feniks

Tegoroczną nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks otrzymał prof. Andrzej Nowak. Laureata ogłoszono dziś podczas pierwszego dnia odbywających się w Warszawie XXIV Targów Wydawców Katolickich.

12.04.2018

XXIV Targi Wydawców Katolickich

Dziś rozpoczynają się XXIV Targi Wydawców Katolickich, które odbędą się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie. Targi potrwają do niedzieli 15 kwietnia.

11.04.2018

O stuleciu Niepodległości na The London Book Fair

Przypominamy, że jeszcze dziś w ramach „polskich wydarzeń” podczas targów The London Book Fair odbędzie się spotkanie: Jak opowiadać dzieciom o historii, aby chciały jej słuchać?

11.04.2018

Poezja w sofijskim metrze

Trzecia edycja projektu "Poezja w metrze 2018" zainicjowanego przez Instytut Polski w Sofii oraz tygodnik literacki "Literaturen westnik" wystartowała wczoraj w bułgarskiej stolicy.

10.04.2018

The London Book Fair, 10-12 kwietnia 2018

Dziś rozpoczynają się międzynarodowe targi książki w Londynie. The London Book Fair to najważniejsze wiosenne targi, na których spotykają się wydawcy i agenci literaccy z całego świata, negocjując prawa do nowych tytułów książkowych, scenariuszy filmowych i telewizyjnych oraz różnego rodzaju treści cyfrowych. Targi odbywają się zabytkowej Hali Olympii w zachodnim Londynie, odwiedza je 25 000 profesjonalistów ze 118 krajów świata.

10.04.2018

Jennifer Croft laureatką Nagrody Found in Translation 2018

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku z przyjemnością informują, że Nagrodę Found in Translation 2018 otrzymuje Jennifer Croft za tłumaczenie powieści “Bieguni” Olgi Tokarczuk, wydanej przez Fitzcarraldo Editions (Wielka Brytania ) i Text Publishing (Australia) w 2017 r., wkrótce także w Riverhead Books (USA).

10.04.2018

Natasza Goerke laureatką Nagrody Bursztynowego Motyla za książkę "Tam"

Autorka książki "Tam" Natasza Goerke została laureatką Konkursu im. Arkadego Fiedlera o Nagrodę Bursztynowego Motyla.

09.04.2018

Książka tygodnia: "Czereśnie będą dziczeć" Marioli Kruszewskiej

Mariola Kruszewska nie należy do pisarzy znanych. Nawet w internecie trudno o niej znaleźć informacje. Ale to przecież nie znaczy, że jest autorką niedojrzałą, nieciekawą, banalną. Wręcz odwrotnie! To wyrazista, odważna, jednoznaczna w sądach pisarka. I nagradzana!

09.04.2018

Wszystko przed nami? – Ogólnopolska konferencja naukowa

Koło Naukowe Baśni, Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej i Fantastyki UW oraz Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie zapraszają na ogólnopolską konferencję naukową „Wszystko przed nami? Przyszłość w literaturze dziecięcej, młodzieżowej i fantastycznej”, która odbędzie się w gmachu Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej 26/28 w dniach 13–14 kwietnia 2018 roku.

09.04.2018

126 książek zgłoszono do III edycji literackiej nagrody "Juliusz"

Do trzeciej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" zgłoszono 126 książek. Najlepszą publikację 2017 roku poznamy w październiku, podczas Rybnickich Dni Literatury.

06.04.2018

Nieprawdziwa informacja o stanie czytelnictwa podana przez „Gazetę Wyborczą"

W portalu internetowym „Gazety Wyborczej” – „Wiadomości z Krakowa” ukazał się felieton Andrzeja Nowakowskiego „Książki w Empiku, czyli siła monopolu”, w którym zostały podane nieprawdziwe informacje o wynikach badań stanu czytelnictwa w Polsce.

06.04.2018

Polska gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Abu Dhabi

W dniach 25 kwietnia – 1 maja 2018 roku w Abu Dhabi, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, odbędzie się 28. edycja Międzynarodowych Targów Książki (Abu Dhabi International Book Fair), podczas których Polska będzie gościem honorowym. Wydarzenia w ramach programu Targów organizują: Ambasada RP w Abu Dhabi i Instytut Książki we współpracy z Biblioteką Narodową oraz Instytutem Adama Mickiewicza.

06.04.2018

7-8 kwietnia – Dni Tranströmerowskie w Katowicach i Krakowie

Przyjaciele, znawcy i miłośnicy poezji zmarłego w 2015 r. wybitnego szwedzkiego poety, laureata literackiej Nagrody Nobla Tomasa Tranströmera spotkają się 7 i 8 kwietnia w Katowicach i Krakowie. W tych miastach odbędą się po raz drugi Dni Tranströmerowskie.

06.04.2018

Literacka ławka Tomasa Tranströmera

Noblista Tomas Tranströmer dołącza do grona patronów literackich ławek w Krakowie. Już dziś (6 kwietnia) o godz. 17.00 na Krakowskie Planty w okolicach ulicy Wiślnej odbędzie się oficjalne odsłonięcie tabliczki z imieniem i nazwiskiem tego wybitnego szwedzkiego poety.

05.04.2018

Nagroda Conrada – ostatnie dni naboru

Wydawcy, autorzy, krytycy i czytelnicy! Do 30 kwietnia czekamy na zgłoszenia do kolejnej edycji Nagrody Conrada - najważniejszego w Polsce wyróżnienia dla debiutantów literackich w kategorii proza. Przypominamy: Nagroda honoruje autorów książek wydanych w 2017 roku. Laureata poznamy – tradycyjnie już – w ostatnim dniu Festiwalu Conrada.

05.04.2018

Zgłoszenia do Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida

Przypominamy, że jeszcze do 30 kwietnia można zgłaszać kandydatów do XVII edycji Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida.

05.04.2018

Niech Żyje Papier! 5!

W najbliższy weekend (7 i 8 kwietnia) w sali kinowej Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie odbędzie się 5. edycja wydarzenia Niech żyje papier!.

04.04.2018

Paweł Sołtys laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego

Paweł Sołtys został tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego, przyznawanej przez Bibliotekę Narodową. To wyróżnienie dla pisarzy poruszających tematykę warszawską, bliską patronowi nagrody. Sołtys jest także muzykiem występującym pod pseudonimem Pablopavo.

04.04.2018

Opole: Wernisaż wystawy „Via Hrabal"

Projekt „Via Hrabal", autorstwa Tomáša Mazala i Václava Špale, jest multimedialną prezentacją, która w oryginalny, a jednocześnie przystępny i atrakcyjny sposób przybliża poetycki wymiar dzieł i biografię Hrabala. Przygotowany został z okazji setnej rocznicy urodzin twórcy przez Stowarzyszenie Serpens.

04.04.2018

Nagroda "Odry" za rok 2017

Redakcja oraz Rada Redakcyjna miesięcznika „Odra” postanowiły przyznać Nagrodę „Odry” za rok 2017 Klementynie Suchanow za książkę „Gombrowicz. Ja, geniusz”.

04.04.2018

Ogłoszono finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017

Troje Polaków: Anna Bikont, Joanna Czeczott i Marek Łuszczyna oraz Szwajcar Sacha Batthyany i Brytyjczyk Ben Rawlence zostali finalistami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

03.04.2018

Festiwal Literatury Dziecięcej "Koci Łapci" w Gdyni

Gdynia Rodzinna zaprasza na pierwszą edycję Festiwalu Literatury Dziecięcej “Koci Łapci”. To wydarzenie organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci obchodzonego w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena.

03.04.2018

Wystawa "Księgi Pana Tadeusza"

12 ksiąg poematu w 12 plakatach współczesnych twórców to punkt wyjścia do najnowszej wystawy czasowej w Muzeum Pana Tadeusza.

03.04.2018

„Złoty Wieniec” dla Adama Zagajewskiego

Adam Zagajewski został tegorocznym laureatem międzynarodowej nagrody „Złoty Wieniec” za wybitne osiągnięcia w dziedzinie poezji.

30.03.2018

Wielkanoc 2018

Wielkanoc 2018

29.03.2018

Książka tygodnia: "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania" Marka Nowakowskiego

Na tom Książę Nocy. Najlepsze opowiadania złożyło się czterdzieści tekstów mistrza krótkich form prozatorskich – zarówno tych charakterystycznych (Książę Nocy, Benek Kwiaciarz, Wesele raz jeszcze!, Górą Edek), jak i mniej znanych (m. in. Piorunek, Fortuna liliputa, Ratusz, Tych dwoje), stanowiących swoisty przekrój twórczości Marka Nowakowskiego.

29.03.2018

Książka na czytelniczy start

W grudniu ubiegłego roku świeżo upieczonych rodziców w szpitalu spotkała więcej niż jedna niespodzianka. Poza nowym członkiem rodziny na oddziałach położniczych pojawił się pięknie zapakowany zestaw czytelniczy dla najmłodszych.

28.03.2018

Bolonia: Czy audiobooki uratują nas przed spadkiem poziomu czytelnictwa?

Wiele osób może oburzyć się na uznanie audiobooków za formę czytania. Jednak jak słusznie zwrócono uwagę w trakcie bardzo interesującego panelu poświęconego rynkowi audiobooków, jaki odbył się na targach książki dziecięcej w Bolonii, to smartfon, a nie książka, jest przedmiotem, który mamy ciągle ze sobą, korzystając z niego wielokrotnie w ciągu dnia. 

28.03.2018

Wiersze w mieście: Warszawa zakwitnie poezją

Ponad 100 tysięcy wierszy pojawi się 3 kwietnia w Warszawie. Stolica zakwitnie poezją w przestrzeni miejskiej, kawiarniach, klubach, niezależnych księgarniach, a nawet w sklepach spożywczych czy zakładach fryzjerskich!

27.03.2018

Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year dla Wydawnictwa Dwie Siostry

Wspaniałym wydarzeniem dla polskiego środowiska skupionego wokół książki dla dzieci rozpoczęły się Bologna Children’s Book Fair, największe międzynarodowe targi książek dla dzieci. Polskie Wydawnictwo Dwie Siostry otrzymało prestiżowy tytuł najlepszego europejskiego wydawcy dziecięcego – Bologna Prize for the Best Children’s Publishers of the Year.

27.03.2018

Bolonia: Jak przywrócić Europie pasję czytania?

How to make Europe read again? Pod takim tytułem, parafrazującym hasło z kampanii wyborczej Donalda Trumpa, odbył się na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii interesujący panel dotyczący możliwości odwrócenia tendencji spadku czytelnictwa książek, jakie obserwujemy w całej Europie.

26.03.2018

Polska na Międzynarodowych Targach Książki dla Dzieci w Bolonii

Dziś rozpoczynają się Bologna Children’s Book Fair, największe międzynarodowe targi książek dla dzieci. Tytuły dla dzieci pokazuje tam blisko 1400 wystawców z całego świata; targi corocznie odwiedza ponad 26 000 osób. To już 55. edycja tych targów, gościem honorowym są w tym roku Chiny. 

26.03.2018

Wręczenie Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie

10 marca w Londynie odbyło się wręczenie Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za rok 2017.

26.03.2018

Trzecie spotkanie w cyklu LiteraturPOLSKA w Berlinie

Instytut Polski w Berlinie wraz z Instytutem Slawistyki Uniwersytetu Humboldtów zapraszają na trzecie spotkanie w cyklu LiteraturPOLSKA.

26.03.2018

Linda Vilhjálmsdóttir z Islandii laureatką Nagrody Europejski Poeta Wolności

Linda Vilhjálmsdóttir z Islandii otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności za tom "Wolność".

23.03.2018

Węgry: Inauguracja polskiej serii wydawniczej

Od eseju biograficznego „Jadwiga” autorstwa Marty Kwaśnickiej rozpoczęła się w czwartek w Instytucie Polskim w Budapeszcie prezentacja serii wydawniczej noszącej imię historyka i znawcy stosunków polsko-węgierskich Wacława Felczaka i powstającej dzięki wsparciu Instytutu Książki w ramach Programu Translatorskiego ©Poland.

23.03.2018

90. urodziny Joanny Kulmowej

Rektor Uniwersytetu Szczecińskiego i Prezydent Miasta Szczecina z okazji 90. urodzin Joanny Kulmowej zapraszają 25 marca o godzinie 12.00 na prezentację programu pt. "Sercem narodu jest kultura".

23.03.2018

Konkurs Literacki „Misja – książka!” rozstrzygnięty

Zakończyła się kolejna edycja konkursu „Misja – książka!”, który jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Nowoczesna Polska i Ridero IT Publishing sp. z o.o. Instytut Książki wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego patronował tegorocznej odsłonie konkursu. Podczas gali zorganizowanej w naszej krakowskiej siedzibie w piątek 23 marca poznaliśmy laureatów konkursu.

23.03.2018

Siódmy Krakowski Festiwal Komiksu 24-25 marca

To festiwal dla każdego, dla młodszych i starszych, dla całych rodzin. W tym roku poszerzamy ofertę dla dzieci – poinformował PAP Artur Wabik, koordynator 7. Krakowskiego Festiwalu Komiksu, który odbędzie się w najbliższą sobotę i niedzielę 24-25 marca.

23.03.2018

Dziś rozpoczynają się XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik"

Dziś w Poznaniu ropoczynają się XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik", które potrwają do niedzieli.

22.03.2018

Gniezno: 8. Festiwal Literacki „Preteksty”

Preteksty – czyli świetne okazje do obcowania z Literaturą! Spotkania autorskie, slam poetycki oraz nietuzinkowe koncerty, to tylko niektóre z pozycji programu tegorocznego Festiwalu Literackiego „Preteksty”. 8. edycja festiwalu potrwa od 23 do 24 marca 2018 roku.

22.03.2018

„Rok myśliwego” – hasło Festiwalu Miłosza 2018

„Rok myśliwego” – to hasło Festiwalu Miłosza 2018, który potrwa w Krakowie od 7 do 10 czerwca. Wśród gości siódmej edycji wydarzenia będą m.in. Urszula Kozioł, Marek Krystian Emanuel Baczewski, Marzanna Bogumiła Kielar.

22.03.2018

W Krakowie jest wydawany nowy magazyn literacki – "Czas Literatury"

"Czas Literatury" – to tytuł nowego kwartalnika literackiego, który wydaje Biblioteka Kraków przy wsparciu Krakowskiego Biura Festiwalowego. W pierwszym numerze znalazł się m.in. wywiad z Ryszardem Koziołkiem, esej Jacka Bocheńskiego, wiersze m.in. Beaty Bronakowskiej, Aldony Kopkiewicz i Zygmunta Ficka.

21.03.2018

Gminna Biblioteka Publiczna w Radwanicach uruchomiła elektroniczny system obsługi czytelników

MAK+ jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki.

21.03.2018

21 marca: Światowy Dzień Poezji

Dziś przypada Światowy Dzień Poezji ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Dla symbolicznego uczczenia tego święta wybraliśmy dla przypomnienia, w związku z trwającym Rokiem Zbigniewa Herberta, jeden z wierszy tego wybitnego poety.

21.03.2018

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego jest dziełem, które stworzyło naszą wyobraźnię o II Rzeczypospolitej

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego jest dziełem, które stworzyło naszą wyobraźnię o II Rzeczypospolitej. To powieść, w której padają pytania niezwykle ważne dla nas współcześnie – powiedział minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski podczas debaty o kulturze, która odbyła się w Belwederze.

20.03.2018

W Rzymie przypomniano włoskie inspiracje i podróże Zbigniewa Herberta

Włoskie inspiracje twórczości Zbigniewa Herberta i jego podróże do Italii przypomniano podczas poniedziałkowego spotkania w Instytucie Polskim w Rzymie, poświęconego zmarłemu przed 20 laty poecie.

20.03.2018

Lista książek zakwalifikowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2018

Organizatorzy Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus zaprezentowali listę książek zakwalifikowanych do edycji 2018 nagrody. Cieszy duża liczba polskich autorów.

20.03.2018

Wystawa: Peekaboo – polska ilustracja dla dzieci

W piątek w galerii Dizajnu BWA Wrocław odbędzie się wernisaż rozpoczynajacy wystawę Peekaboo – polska ilustracja dla dzieci.

19.03.2018

Premiera serii „Pierwsze obrazy” nagrodzonej w konkursie TRZY/MAM/KSIĄŻKI

Z radością informujemy, że w ubiegłym tygodniu swoją premierę w Wydawnictwie Dwie Siostry miała seria „Pierwsze obrazy” Joanny Merkurii Czerwińskiej. Projekt publikacji został nagrodzony nagrodą główną w drugiej edycji konkursu TRZY/MAM/KSIĄŻKI zorganizowanego przez Instytut Książki.

19.03.2018

Kraków: „Grzebień Noblisty” – wystawa poświęcona Miłoszowi

Ekspozycję, dokumentującą kluczowe w życiorysie Czesława Miłosza wydarzenia z lat 1980-1981, można oglądać od dziś w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie. Autorem zdjęć na wystawie „Grzebień Noblisty” jest Maciej Billewicz.

19.03.2018

Przyznano nagrody w Konkursie na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka

W minioną sobotę podczas uroczystej gali poznaliśmy laureatów Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017.

16.03.2018

Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu 16-19 marca

Dziś rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki w Paryżu, największe wydarzenie branżowe w krajach francuskojęzycznych. Organizatorzy liczą, że wzorem lat ubiegłych odwiedzi je około 160.000 osób. Na gości czeka moc atrakcji. Przede wszystkim możliwość zdobycia podpisu jednego z 3000 autorów obecnych na targach. Z roku na rok rozbudowywany jest też program spotkań autorskich, dyskusji, paneli itd., odbywających się na dziewięciu scenach tematycznych. 

16.03.2018

Zmarła wybitna tłumaczka literatury polskiej na język czeski Vlasta Dvořáčková, laureatka Nagrody Transatlantyk

Ze smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Vlasty Dvořáčkovej, poetki i wybitnej tłumaczki literatury polskiej, niemieckiej i angielskiej.

16.03.2018

Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018

W najbliższy weeekend w Warszawie odbędzie się święto literatury dla najmłodszych – Targi Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka 2018.

15.03.2018

Nieznacznie, ale w górę. Czytelnictwo w Polsce na poziomie bliskim 40%

Co najmniej jedną książkę w ciągu roku przeczytało 38% Polaków – dowiadujemy się z najnowszych badań Biblioteki Narodowej, które opublikowano w czwartek 15 marca.

15.03.2018

Jutro ruszają I Gdańskie Targi Książki

70 wydawnictw z całego kraju weźmie udział w rozpoczynających się w piątek I Gdańskich Targach Książki. Podczas trzydniowej imprezy odbędą się ogólnopolskie premiery kilku książek oraz spotkania z autorami.

15.03.2018

„Hartwig. Wdzięczność”. Spotkanie wokół książki Anny Legeżyńskiej

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego we współpracy z Domem Literatury zapraszają na spotkanie poświęcone książce „Hartwig. Wdzięczność” Anny Legeżyńskiej.

14.03.2018

Polska na Targach Książki w Lipsku

Jutro rozpoczynają się Targi Książki w Lipsku – jedna z największych niemieckich imprez adresowanych do czytelników, pisarzy, wydawców oraz przedstawicieli branży książkowej i medialnej.

14.03.2018

"Urodziny Józefa Czechowicza" w Lublinie

Dom Słów i Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie zapraszają na "Urodziny Józefa Czechowicza".

14.03.2018

Prześladowana syryjska poetka Kholoud Charaf, stypendystka programu ICORN, już w Krakowie

Syryjska poetka i krytyczka sztuki Kholoud Charaf jest ósmym stypendystą Międzynarodowej Sieci Miast Uchodźstwa ICORN, który znalazł schronienie w Krakowie. Charaf, w przeciwieństwie do poprzednich stypendystów, pozostanie pod Wawelem dwa lata.

13.03.2018

Seminarium "Biblioteka Nowa w Drodze". Reminiscencja filmowa

Jesienią 2017 roku odbyły się dwie edycje seminarium objazdowego „Biblioteka Nowa w Drodze” realizowanego przez Instytut Książki. Bibliotekarze z bibliotek publicznych w Polsce odwiedzili najlepsze biblioteki na terenie Republiki Czeskiej, by zobaczyć oryginalne rozwiązania architektoniczne, dowiedzieć się, jak nasi południowi sąsiedzi, którzy mają bardzo wysoki wskaźnik czytelnictwa, zarządzają nowoczesną przestrzenią biblioteczną, jak tworzą i wdrażają interesujące programy dla czytelników, jak docieraja z książką do najmłodszych, seniorów i studentów i porównać to z naszymi realiami.

13.03.2018

Olga Tokarczuk nominowana do The Man Booker International Prize

Powieść Olgi Tokarczuk Bieguni wydana w języku angielskim jako Flights znalazła się na długiej liście książek nominowanych do The Man Booker International Prize.

13.03.2018

Polskie e-booki w bibliotekach w Mississaudze

Dzięki współpracy Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Toronto i Biblioteki Miejskiej w Mississaudze, od stycznia tego roku we wszystkich bibliotekach publicznych „największego polskiego miasta w Kanadzie” dostępnych będzie kilkaset e-booków w języku polskim.

12.03.2018

Książka tygodnia: Granice marzeń. O państwach nieuznawanych

Państwa, których nie ma. Republiki widmowe. Produkujące plastikowe monety, ale posiadające organa władzy. Abchazja, Naddniestrze, Osetia Południowa, Doniecka Republika Ludowa, Górski Karabach. Wszystkie łączy niejasny status międzynarodowy, albo jego faktyczny brak. Łączy je jeszcze położenie geograficzne; wszystkie leżą w granicach dawnego Związku Radzieckiego i rozgrywane są przez współczesną Rosję. Do tego dochodzi bieda ich mieszkańców i na poły mafijne, a przynajmniej kumoterskie struktury władzy. I sowiecka mentalność, a z drugiej strony rodzące się poczucie narodowej wspólnoty.

12.03.2018

Poznań: Nowa odsłona targów książki dla dzieci i młodzieży

Pod nową nazwą odbędą się w Poznaniu tegoroczne targi książki dla dzieci i młodzieży. Wydarzenie odbędzie się między 23 a 25 marca jako XVII Poznańskie Targi Książki "Pegazik".

12.03.2018

Poznań: Wydawcy akademiccy na Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej

Wydawcy akademiccy i wydawnictwa oferujące książki popularnonaukowe zaprezentują swoją ofertę na Poznańskich Targach Książki Naukowej i Popularnonaukowej. Impreza rozpocznie się 23 marca na Międzynarodowych Targach Poznańskich.

12.03.2018

Literackie spacery po Krakowie

Spacery literackie, które niezmiennie cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Krakowa, ale i odwiedzających miasto czytelników z różnych stron świata, wracają na krakowskie szlaki literackie już po raz piąty!

09.03.2018

Czytaty2: Lech, Popiel i inni

CZYTATY wracają! Tematem tegorocznych spotkań będą baśnie, legendy i opowieści z różnych stron świata. Cykl rozpocznie się od spotkania z legendarnymi początkami Polski.

09.03.2018

104 książki zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego

104 książki dla dzieci, wydane w 2017 r., zgłoszono do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego, którą organizuje biblioteka miejska w Oświęcimiu - poinformowała wiceszefowa instytucji Mariola Talewicz. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi jesienią.

08.03.2018

Najlepsze Książki Roku 2017 – wyniki plebiscytu portalu lubimyczytac.pl

Znamy już zwycięzców Plebiscytu Książka Roku 2017 organizowanego przez portal lubimyczytac.pl! Wśród nagrodzonych autorów znaleźli się m.in. Zygmunt Miłoszewski, Remigiusz Mróz, Peter Wohlleben, Magdalena Witkiewicz i John Green. O wyborze zadecydowali internauci podczas największego głosowania czytelników w Polsce.

07.03.2018

Joanna Bator i Esther Kinsky laureatkami nagrody im. Hermanna Hessego

Pisarka Joanna Bator otrzyma wraz ze swą niemiecką tłumaczką Esther Kinsky tegoroczną nagrodę im. Hermanna Hessego. Poinformowała o tym Fundacja Hermana Hessego w Calw (Badenia-Wirtembergia).

07.03.2018

Zgłoszenia do Konkursu Piórko 2018

Do 20 marca br. można przesyłać utwory literackie w ramach pierwszego etapu konkursu „Piórko 2018. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”. Na autora najciekawszego tekstu skierowanego do dzieci, czeka nagroda finansowa w wysokości 100 tys. zł.

06.03.2018

„Moje miasto Warszawa” w przedszkolach

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy rozpoczął niedawno wyjątkową akcję, w ramach której powstała publikacja „Moje miasto Warszawa”. Książka jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i otrzymują ją maluchy, które rozpoczynają swoją edukacyjną przygodę w warszawskich przedszkolach.

06.03.2018

Książka tygodnia: Na wschód od zachodu

Być może żadne inne słowo nie robi tak oszałamiającej kariery na Zachodzie, jak „oświecenie”. Odnaleźć odpowiedź ukrytą w pismach mistyków, przejść pustynię, dotrzeć do świętego miasta. A nade wszystko: przeżyć Wielką Odmianę.

06.03.2018

Przyznano Nagrodę Translatorską dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego

Nagroda Translatorska dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego przypadła w tym roku Błagowescie Lingorskiej-Naczewskiej, autorce przekładów na język bułgarski, oraz Andersowi Bodegardowi, który tłumaczy twórczość autora "Hebanu" na język szwedzki.

05.03.2018

400 wierszy, czyli Herbert w Dwójce

W ogłoszonym przez Sejm RP Roku Zbigniewa Herberta Program 2 Polskiego Radia zaprezentuje cały dorobek poety – począwszy od debiutanckiego tomiku "Struna światła", poprzez prozę poetycką, aż do wierszy z ostatniego tomu "Epilog burzy".

05.03.2018

Nuala Ni Dhomhnaill laureatką Nagrody im. Zbigniewa Herberta

Fundacja im. Zbigniewa Herberta ogłosiła w poniedziałek nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2018. Uhonorowano nią Nualę Ni Dhomhnaill, irlandzką poetkę piszącą w języku gaelickim. Jury uznało, że twórczość Ni Dhomhnaill jest "spełnionym artystycznie aktem ratowania języka z pozoru skazanego na zagładę, gestem przeciwstawiania się kulturowej unifikacji".

05.03.2018

Nowa siedziba Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu

W piątek, 2 marca, Pierwsza Dama wzięła udział w uroczystości otwarcia Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu. Nowa siedziba jest efektem rozbudowy i adaptacji budynku dawnej szkoły – historycznej willi z początku XX wieku. Inwestycję zrealizowano dzięki dotacji z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, którego operatorem jest Instytut Książki. Zadaniem Programu jest przede wszystkim poprawa stanu czytelnictwa w Polsce.

05.03.2018

Polska półka – Polish Bookshelf Project

Do brytyjskich bibliotek trafi wkrótce ponad tysiąc egzemplarzy książek polskich autorów. Odbędzie się to w ramach projektu „Polska półka – Polish Bookshelf Project”, realizowanego przez Instytut Książki, Ambasadę RP w oraz Instytut Polski w Londynie we współpracy z Stowarzyszeniem Literka, European Welfare Association oraz Polską Macierzą Szkolną. Inicjatywa związana jest z obchodami stulecia odzyskania niepodległości oraz jubileuszem 250 lat dyplomacji polsko-brytyjskiej.

05.03.2018

Ogłoszono nominacje do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017

Cztery książki reporterskie autorów z zagranicy i sześć książek twórców polskich zostało nominowanych do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2017. Tytuły pięciu książek-finalistek zostaną ogłoszone w kwietniu, a laureata lub laureatów nagrody poznamy w maju.

02.03.2018
Tagi: Twórczość

Debiut strony internetowej „Twórczości”

Najstarsze, ukazujące się nieprzerwanie, pismo literackie w Polsce doczekało się swojej strony internetowej. Miesięcznik powstał w Krakowie w sierpniu 1945 r. z inicjatywy Kazimierza Wyki, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, i Karola Kuryluka, redaktora przedwojennych „Sygnałów”; miał wtedy podtytuł „miesięcznik Literacko-krytyczny”.

02.03.2018

Rzęsiście – najpiękniejsze słowo w plebiscycie Biblioteki Śląskiej

Rzęsiście, ancymonek i prażynka – te słowa uznano za najpiękniejsze w plebiscycie ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach z okazji ustanowionego przez UNESCO Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przypadającego 21 lutego. Uczestnicy zabawy językowej „Mów do mnie pięknie” mieli za zadanie zaproponować słowa i zwroty językowe, które uważają za piękne, a na drugiej szali położyć te, których uroda językowa jest kontrowersyjna.

02.03.2018

Wystawa w Książnicy Cieszyńskiej: sto ksiąg na stulecie niepodległości

Najcenniejsze polonika ze swych zbiorów pokaże Książnica Cieszyńska. "Każda z tych ksiąg to unikalny pomnik narodowej pamięci i tożsamości" - powiedział Artur Lewandowski z Książnicy. "Te księgi stworzyły Polskę. Na wystawie pojawią się najistotniejsze ze względu na kulturotwórczą wartość dzieła, w których na przestrzeni stuleci wyrażał się duch polskiej wolności, inspirujący Polaków pod zaborami do heroicznej walki o niepodległość i byt narodowy ojczyzny. To wiekopomne zabytki piśmiennictwa polskiego – począwszy od zachowanych świadectw pochodzących z wieków średnich po 1918 r." – podkreślił Artur Lewandowski, współautor wystawy.

01.03.2018

Polskie stoisko na Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku

Na rozpoczętych w środę XXV Międzynarodowych Targach Książki w Mińsku swoje stoisko ma także strona polska - można tam znaleźć m.in. białoruski przekład "Lalki" Bolesława Prusa. Imprezie towarzyszyć będą liczne spotkania i warsztaty. "Mińskie Targi Książki to najważniejsza okazja do kontaktu z polską książką i z jej autorami" – powiedział charge d’affaires ambasady RP w Mińsku Michał Chabros. Stoisko narodowe zostało zorganizowane wspólnie przez Instytut Polski w Mińsku, Ambasadę RP oraz Instytut Książki.

01.03.2018

Idea regionalizmu Stefana Żeromskiego na wystawie w kieleckim Muzeum Narodowym

Ludowe stroje, obyczaje i obrzędy. Pisane gwarą opisy dawnych zabobonów i przesądów – można zobaczyć na otwartej w środę wystawie „Ojczyzna duszy – Stefana Żeromskiego idea regionalizmu” w kieleckim Muzeum Narodowym. „Stefan Żeromski wielokrotnie podkreślał w swoich utworach, jak niezwykle ważnym czynnikiem jest związek człowieka z jego miejscem urodzenia i wychowania” – powiedziała podczas wernisażu kurator wystawy Sylwia Zacharz.

01.03.2018

Marcowy program Muzeum Pana Tadeusza

W marcu w Muzeum Pana Tadeusza zostanie zakończona wystawa czasowa, która ukazuje Tadeusza Różewicza jako osobę prywatną – poetę „bez tekstu”. Zaplanowano również program warsztatów i spotkań z ciekawymi gośćmi oraz dwa wyjątkowe koncerty w Salonie romantycznym.

28.02.2018

Narodowe Czytanie 2018 - inauguracja

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą zainaugurowali siódmą edycję akcji Narodowe Czytanie, której partnerem jest Instytut Książki. Tym razem, w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, inicjatywa ma wyjątkową formułę.

28.02.2018

Teraz komiks! Wystawa w Muzeum Narodowym w Krakowie

Kim jest Bezrobotny Froncek? Czy kiedyś był bardziej popularny niż Myszka Miki? Dokąd szedł Koziołek Matołek? Czyim psem jest Filuś, a czego boi się smok Miluś? Czy żółw może być symbolem superbohatera? Odpowiedź na te oraz inne pytania znajdziecie na wystawie "Teraz komiks!", która zostanie otwarta 2 marca 2018 roku w Krakowie.

28.02.2018

Polsko-czeska Wiosna Literatury

Jutro rusza nowy cykl literacki Mazowieckiego Instytutu Kultury i Czeskiego Centrum w Warszawie. Polsko-czeska wiosna literatury 2018 to projekt dla miłośników literatury i kultury Polski i Czech, organizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez oba te narody.

27.02.2018

Conradowskie lekcje czytania

Pięć niezwykłych rozmów – zainicjowanych przez filozofa literatury Grzegorza Jankowicza, zachęcającego do myślenia o dzisiejszym świecie za pomocą Conradowskiej prozy – będą mogli wykorzystać podczas lekcji nauczyciele szkół średnich dzięki materiałom udostępnionym jako pokłosie obchodów Roku Conrada.

27.02.2018

Konsulat Generalny RP w Toronto zachęca dzieci do czytania po polsku

"Czytam po polsku" to projekt rozpoczęty przez Konsulat Generalny RP w Toronto. Adresowany jest do dzieci, ma zachęcać do zainteresowania się językiem polskim i czytania polskich książek.

26.02.2018

Biblioteka Narodowa obchodzi jubileusz 90-lecia istnienia

Biblioteka Narodowa - największa polska książnica - została powołana 24 lutego 1928 r. rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego. Dziś w uroczystościach rocznicowych w warszawskim Pałacu Rzeczpospolitej weźmie udział prezydent Andrzej Duda.

26.02.2018

Książka tygodnia: Czas ziemiaństwa

Jest to książka, która skłania do zadumy nad światem, który – jak się wydaje – bezpowrotnie odszedł w przeszłość. Zniszczony, bo uformował się w miejscu z punktu widzenia geopolityki fatalnym: między cywilizacją niemiecką a rosyjską, które nie cenią sobie nazbyt wolności.

26.02.2018

Zgłoszenia na Targi Książki w Abu Dhabi

Informujemy, że przyjmujemy zgłoszenia do udziału w stoisku kolektywnym polskich wydawców na Międzynarodowych Targach Książki w Abu Dhabi.

23.02.2018

"Sienkiewicz Superstar" - premiera w Teatrze Szaniawskiego w Wałbrzychu

"Sienkiewicz Superstar", spektakl w reżyserii Anety Groszyńskiej na podstawie tekstu Jana Czaplińskiego, to najnowsza produkcja Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu. Premiera sztuki odbędzie się dziś o godz. 19.

23.02.2018

Polska na Międzynarodowych Targach Książki w Wilnie

W Wilnie rozpoczęły się w wczoraj Międzynarodowe Targi Książki z udziałem 370 wystawców z dziewięciu krajów, w tym z Polski. Motywem przewodnim polskiej prezentacji na targach są obchody 100-lecia niepodległości kraju i Kraków - Miasto Literatury UNESCO.

22.02.2018

MAK+ w Bibliotece Publicznej im. J. Iwaszkiewicza w Obornikach Śląskich

Od dzisiaj Biblioteka Publiczna w Obornikach Śląskich dołączyła do grona użytkowników systemu MAK+, który nie tylko usprawni pracę bibliotekarzy, ale przede wszystkim ułatwi czytelnikom dostęp do biblioteki i jej zasobów. Indywidualne konto dla każdego użytkownika stworzy m.in. możliwość zdalnego zamawiania książek. System generuje automatyczne powiadomienia o terminie zwrotu lub o realizacji zamówienia.

22.02.2018

Konkurs na recenzję – nagrody za rok 2017

Konkurs „Klubowicze do klawiatur” oraz Konkurs na recenzję rysowaną dla dzieci to dwa konkursy organizowane przez Instytut Książki, które trwają nieprzerwanie przez cały rok. Co miesiąc autorom najlepszych tekstów i prac plastycznych, którzy uczestniczą w spotkaniach Dyskusyjnych Klubów Książki, przyznajemy nagrody.

22.02.2018

W styczniu rozdaliśmy 29 506 "wyprawek czytelniczych"!

W grudniu rozpoczęliśmy wyjątkową kampanię proczytelniczą "Mała książka - wielki człowiek", która przekonuje, że z książką warto zaprzyjaźnić się już od urodzenia. Nakładem Instytutu Książki ukazała się publikacja przygotowana z myślą o najmłodszych czytelnikach – książka „Pierwsze wiersze dla…”.

22.02.2018

Nagroda Found in Translation Award - zgłaszanie kandydatów

Instytut Książki, Instytut Kultury Polskiej w Londynie oraz Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku zapraszają do zgłaszania kandydatów do tegorocznej edycji nagrody FOUND IN TRANSLATION AWARD, przyznawanej tłumaczowi/tłumaczom najlepszego w minionym roku kalendarzowym przekładu literatury polskiej na język angielski.

22.02.2018

Wystawa „Wisława Szymborska. Kolaże” w Wilnie

Instytut Polski w Wilnie, Fundacja im. Wisławy Szymborskiej, Instytut Książki oraz Litewska Biblioteka Narodowa im. M. Mažvydasa serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy „Wisława Szymborska. Kolaże”.

21.02.2018

Program Literatura: nabór wniosków

Uprzejmie informujemy, że Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza nabór w programie Literatura.

21.02.2018

"Książka do słuchania" w radiowej Dwójce

Dwójka Polskiego Radia zaprasza na pierwszą audycję z cyklu Dwójka Polskiego Radia zaprasza na pierwszą audycję z cyklu "Książka do słuchania". Wielką, a zapoznaną opowieść o Kresach Floriana Czarnyszewicza "Nadberezyńcy" przeczyta Adam Ferency.

21.02.2018

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Co dwa tygodnie znika bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego - alarmują językoznawcy. Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na ten problem.

20.02.2018

Instytut Książki na seminarium w Sztokholmie

W tym roku Gościem Honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie będzie Szwecja. Uroczyście ogłoszono to w minionym tygodniu na seminarium zorganizowanym w Sztokholmie przez Instytut Polski.

20.02.2018

5 lat Stypendium im. Albrechta Lemppa

Już dziś o godz. 18:00 w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16a w Warszawie odbędzie się spotkanie w ramach cyklu Literatura na Jasnej z dotychczasowymi Laureatami Stypendium im. Albrechta Lemppa: pisarzami i tłumaczami z Polski i Niemiec.

20.02.2018

Wieczór wspomnień o Kseni Starosielskiej w Moskwie

Była autorką wzorcowych przekładów, jej współpraca z polskimi pisarzami przeradzała się w przyjaźń - opowiadali w poniedziałek w Moskwie o wybitnej tłumaczce Kseni Starosielskiej, zmarłej w listopadzie 2017 roku, jej współpracownicy, uczniowie i bliscy.

19.02.2018

Nagroda Tłumacza Roku za litewski przekład książki Gombrowicza

Nagrodę Tłumacza Roku na Litwie przyznano Irenie Aleksaite za przekład książki Witolda Gombrowicza "Wspomnienia polskie" - poinformowało dziś litewskie ministerstwo kultury.

19.02.2018

"Drach" Szczepana Twardocha ukaże się po śląsku

Powieść "Drach" Szczepana Twardocha z 2014 r. ukaże się w tym roku po śląsku w przekładzie Grzegorza Kulika nakładem Wydawnictwa Literackiego - poinformował autor.

19.02.2018

Książka tygodnia - Kwatera zmartwychwstałej pamięci

Książka Przemysława Dakowicza „Kwatera zmartwychwstałej pamięci” stanowi swoiste podsumowanie tej części twórczej działalności autora „Teorii wiersza polskiego”, która koncentruje się wokół tematu ekshumacji szczątków zamordowanych żołnierzy antykomunistycznego podziemia prowadzonych na powązkowskim Cmentarzu Wojskowym w Warszawie, w tzw. kwaterze „Ł”.

16.02.2018

Dylan i jego czasy: Interdyscyplinarna konferencja w Muzeum Literatury

Muzeum Literatury zaprasza na konferencję Dylan i jego czasy, która odbędzie się w dniach 24-25 maja 2018 roku.

16.02.2018

Infrastruktura Bibliotek 2016–2020: IV nabór wniosków

Instytut Książki ogłasza IV nabór wniosków w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020”.

16.02.2018

Zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa

Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Instytut Książki i Literarisches Colloquium Berlin przyjmują zgłoszenia do Stypendium im. Albrechta Lemppa za rok 2018.

16.02.2018

Przecinek i kropka: głosowanie czytelników

Już wiemy, które książki dla najmłodszych czytelników skradły serca jury Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka 2017. O jeden z najważniejszych laurów w dziedzinie literatury dla dzieci walczy teraz po pięć tytułów w dwóch kategoriach wiekowych (0-5 lat i 6-9 lat). O tym, komu zostaną przyznane nagrody, zadecydują czytelnicy – rodzice i dzieci. Internetowe głosowanie potrwa do 1 marca, a zwycięzców ogłosi 17 marca Filip Chajzer na gali podczas Targów Książki Dziecięcej Przecinek i Kropka.

15.02.2018

Nagroda poetycka Orfeusz

Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu zaprasza osoby reprezentujące wydawnictwa, instytucje kultury, agencje artystyczne, organizacje i stowarzyszenia twórcze, portale i media zajmujące się literaturą oraz sztuką do zgłaszania książek do VII edycji Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom roku 2017.

15.02.2018

Obrazy na wygnaniu? Literackie reinterpretacje dzieł malarskich

W ramach nowego cyklu Pracownia słowa i obrazu, skupionego wokół tematów związanych z przenikaniem się sfery języka werbalnego i wizualnego we współczesnej kulturze, Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wykład krytyka sztuki Marka Śniecińskiego.