Co czytać?

 • Martin Amis – Ciężarna wdowa

  Tylko chaos i spustoszenie są w stanie coś zmienić w świecie, w którym młodość i towarzysząca jej, już wyzwolona, seksualność w otoczce  włoskich wakacji, budzą jedynie nudę, smutek i rozczarowanie. Te uczucia są oczywiście udziałem bohaterów, zgoła odmienne stany emocjonalne zgotował Amis swoim czytelnikom. Ostrze jego krytyki skierowane na naszą cywilizację jest pełne wdzięku i humoru, które sprawiają, że załamując ręce nie możemy się powstrzymać od śmiechu.

  .

 • Roberto Bolaño – Dzicy detektywi

  Największa książka Bolaño. Burzliwa młodość i jej męki twórcze, opisana zupełnie inaczej niż dotychczas i dużo, dużo więcej. 

  .

 • Alberto Fuguet – Filmy mojego życia

  Dzieciństwo utkane z filmów i wspomnień sejsmologicznych. Nawet jeżeli nie widzieliśmy tych tytułów, które kształtowały młodość Beltrána, nawet jeżeli nasze losy nie są jak jego tak silnie związane z trzęsącą się ziemią, to i tak od początku do końca dajemy się ponieść tej  opowieści snutej przez prawdziwie latynoskiego wrażliwca. 

  .

 • Mario Vargas Llosa – Ciotka Julia i skryba

  Autobiografizująca powieść, w której młody Mario Varguitas, pracownik Radia Panamerykańskiego, traci głowę dla nieco starszej ciotki Julii. Jednocześnie w radiu pojawia się Pedro Camacho – tytułowy skryba, który jest autorem radiowych seriali, popularnością prześcigających dzisiejsze telenowele.   

  .

 • Chuck Palahniuk – Udław się

  Naczelny skandalista Ameryki przechodzi sam siebie. Dziwaczne dzieciństwo płynnie przechodzi w równie dziwaczną młodość, wszystko w otoczce seksu, dławiącego jedzenia i bezwartościowej współczesności.

  .

 • J. D. Salinger – Buszujący w zbożu

  Opis trzech dni z życia Holden Caufielda.

  .

 • Jack Kerouac – W drodze

  Najważniejsza powieść bitników napisana w czasach, gdzie podróż przez Stany nie była rytuałem przejścia każdego studenta. Ta „spontaniczna proza” przenosi nas w czasy czarnych golfów i sandałów i wiary w to, że sens życia można odnaleźć tylko w drodze.

  .

 • Roman Gary - Życie przed sobą

  Jedna z najbardziej przejmujących powieści inicjacyjnych w literaturze światowej. Historia arabskiego chłopca wychowywanego przez starą Żydówkę w Belleville wieloetnicznej dzielnicy Paryża to wielka pochwała miłości i oddania, opowiedziana niepowtarzalnym językiem małego narratora.

  .

 • Saša Stanišić - Jak żołnierz gramofon reperował

  Przejmująca opowieść małego chłopca, świadka–uczestnika niepodległych wydarzeń: rozpadu Jugosławii, końca Titowskiego snu o braterstwie, przyjaźni, wspólnocie.Tułaczy los setek tysięcy ludzi, uciekających przed wojną. Poszukiwanie nowego domu. Język, choć momentami naiwny, poraża szczerością.

  .