Co czytać?

 • John Fowles – Mag

  Powieść o fabule obfitującej w niezwykłe zwroty akcji i zaskakujące rozwiązania, należy do arcydzieł literatury współczesnej. Akcji, stanowiącej prawdziwy labirynt zdarzeń, towarzyszą kulturowe szarady i zagadki, a sama powieść prowokuje do zastanowienia się nad iluzorycznością otaczającego nas świata i funkcjonujących w nim zasad moralnych. Symbolika powieści - pełna aluzji literackich - potwierdza przyznanie autorowi dzieła statusu "maga".

  .

 • Chimamanda Ngozi Adichie - Amerykaana

  Opowieść o miłości i problemach rasowych skupiona wokół młodego mężczyzny i młodej kobiety z Nigerii, którzy stają przed trudnymi wyborami i wyzwaniami, jakie stawiają im kraje, w których postanowili zamieszkać. "Amerykaana" to wspaniale opowiedziana historia dziejąca się w dzisiejszym zglobalizowanym świecie: zdumiewająca i jak dotąd najlepsza powieść Chimamandy Ngozi Adichie.

  .

 • Pierre Lemaitre – Do zobaczenia w zaświatach

  Lemaitre komponuje wielką tragedię straconego pokolenia, pogrążonego w atmosferze zmierzchającej wojny i jutra, które nie obiecuje żadnej nadziei. Do zobaczenia w zaświatach jest powieścią o iluzji zawieszenia broni, o machinacjach finansowych w świetle prawa, a także o woli przetrwania i pomyśle, dzięki któremu można przechytrzyć system. Książka zdobyła Grand Prix Nagrody Goncourtów 2013, określanej często mianem „małego Nobla”.

  .

 • Jaume Cabré – Głosy Pamano

  Książka, za sprawą której autor fenomenalnego „Wyznaję” zdobył pozycję gwiazdy literatury światowego formatu. Frapująca opowieść o potędze zła i o cenie, jaką trzeba zapłacić za poszukiwanie prawdy. Opisuje tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w czasach panowania Francisco Franco, bohaterskie lub tchórzliwe czyny, które odbiły się na dzisiejszym wyglądzie i mentalności katalońskiej społeczności.

  .

 • Marcel Proust - W poszukiwaniu straconego czasu

  Siedmiotomowe arcydzieło literatury XX wieku, w którym pisarz rozbił linearny porządek powieści, dążąc do zorganizowania czasu zgodnie z rytmem ludzkiej pamięci – skojarzeń i wspomnień, mających niejednokrotnie swój początek w podświadomości lub sennym marzeniu.

  .

 • Salman Rushdie - Dzieci północy

  Obszerna epicka opowieść o powojennej historii Indii. Prawdzie historycznej towarzyszy tu fikcja, a postacie autentyczne spotykają się z wytworami imaginacji pisarza. Książka wywołała skandal oraz ostre protesty niepochlebnie sportretowanej w niej Indiry Gandhi.

  .

 • Oksana Zabużko – Muzeum porzuconych sekretów

  Zabużko zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni - od wschodu Ukrainy po Galicję, od międzywojnia aż do współczesności. To książka o miłości, pamięci i tożsamości. Współczesna postmodernistyczna epopeja.

  .

 • Javier Marías – Twoja twarz jutro – trylogia

  Marías sięga do najlepszych wzorców powieści szpiegowskiej i tka historię gęstą, skupiającą uwagę - lecz jej prawdziwą substancją są refleksje psychologiczne, filozoficzne, moralne oraz poszukiwanie odpowiedzi na pytanie postawione na samym początku: czym jest rzeczywistość...

  .

 • Olga Tokarczuk - Księgi Jakubowe

  Powieść w konwencji historycznej, rozgrywająca się na Kresach w XVIII wieku, jej centralną postacią staje się charyzmatyczny mistyk żydowski Jakub Frank. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam. Tokarczuk znów nas zabiera do swojego świata z pogranicza rzeczywistości, mitu i baśni.

  .