Aktualności

materiały promocyjne organizatora
09.02.2018

Ponad siedemdziesiąt kandydatur do Nagrody Gombrowicza

Minął termin zgłaszania kandydatur do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Jak informują organizatorzy nagrody, nadesłano 76 książek. W czerwcu kapituła pięć spośród nich nominuje do wyróżnienia, zaś wybór laureata nastąpi 9 września. Zwycięzca otrzyma 40 000 zł.

Konkursowi patronuje Rita Gombrowicz. Mecenasem Nagrody, podobnie jak w roku ubiegłym, jest Jarosław Krzyżanowski.

To trzecia edycja nagrody, przyznawanej za swoiście definiowany debiut: pierwszą lub drugą książkę napisaną prozą artystyczną w języku polskim. W tej edycji kapituła dokona wyboru spośród książek wydanych w roku 2017. Jurorami nagrody są: Ewa Graczyk, Jerzy Jarzębski (przewodniczący kapituły), Anna Kałuża, Zofia Król, Zbigniew Kruszyński, Józef Olejniczak oraz Justyna Sobolewska. Nagrodę ustanowił radomski samorząd, organizatorzy nagrody i towarzyszącego jej festiwalu OPĘTANI LITERATURĄ to Prezydent Radomia i Muzeum Witolda Gombrowicza.

W tym roku zgłoszono nieco mniej kandydatur niż w poprzedniej edycji, ale więcej niż w pierwszej odsłonie nagrody. Jak mówi Tomasz Tyczyński, sekretarz kapituły i kurator MWG, nadesłano mniej książek wydanych przez autorów własnym sumptem. – Od jednego z dużych wydawnictw usłyszeliśmy też, że części wydanych przez siebie debiutów nie zgłaszają do nagrody, bo po poprzednich werdyktach są w stanie określić profil Nagrody Gombrowicza i preferencje jej jurorów – mówi Tomasz Tyczyński. – Preferencje i gusta są różne, tak jak różnorodny jest skład kapituły, ale jedno kryterium jurorzy mają rzeczywiście wspólne – nagradzają po prostu dobrą, ambitną literaturę.

Podobnie jak w poprzednich latach do nagrody zgłoszono różne formy prozatorskie: powieści, opowiadania, ale także reportaże i książki wspomnieniowe. W podsumowaniach literackiego roku 2017 krytycy zauważali, że był to rok opowiadań. To spostrzeżenie potwierdza również liczba zgłoszonych do Nagrody Gombrowicza tomów opowiadań. Czy wśród nich należy upatrywać laureata III edycji nagrody, przekonamy się we wrześniu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nagrodę otrzymała Anna Cieplak. Jej druga, wydana w tym roku książka, potwierdziła, że był to trafny wybór.

Nagrodę Gombrowicza w 2015 roku ustanowił Prezydent Radomia, współorganizuje ją Muzeum Witolda Gombrowicza (oddział Muzeum Literatury). Partnerem Nagrody jest Biblioteka Miejska w Radomiu.

Nagrodzie patronuje Instytut Książki. 
Patronat medialny: TVP Kultura, Gazeta Wyborcza, Lubimyczytać.pl