Aktualności

04.03.2019

„Polska półka” w amerykańskich bibliotekach

Idea „Polskiej półki” narodziła się rok temu w Wielkiej Brytanii. Nawiązując współpracę z bibliotekarzami i zachęcając ich do wzbogacania zbiorów o książki polskich pisarzy, chcemy docierać do czytelników światowych bibliotek: zdobywać nowych odbiorców polskiej literatury, pokazywać jej różnorodność i urok, propagować wiedzę o Polsce i budować pozytywne z nią skojarzenia. Teraz „Półka” oficjalnie startuje w Stanach Zjednoczonych.

Księgozbiory sieci bibliotek miejskich w Filadelfii (Free Library of Philadelphia) i Nowym Jorku (Brooklyn Public Library) wzbogaciły się o ponad 200 książek polskich autorów, wybranych przez samych bibliotekarzy. To przede wszystkim literatura piękna: klasyka oraz proza współczesna, a także literatura faktu ze szczególnym uwzględnieniem biografii wielkich Polaków oraz historii, a także książki dla dzieci. Są tu zarówno dzieła polskich noblistów i laureatów prestiżowych nagród (Szymborska, Miłosz, Sienkiewicz), jak i propozycje dla czytelnika szukającego wartościowej rozrywki (książki Miłoszewskiego czy Sapkowskiego). Zdecydowana ich większość to książki tłumaczone na angielski, tak by sięgnąć po nie mógł każdy – nawet ten, który wcześniej nie miał żadnej styczności z polską kulturą.

Oficjalna inauguracja projektu odbędzie się 7 marca o godz. 16:00 w Filadelfii. W wydarzeniu weźmie udział ambasador RP w Stanach Zjednoczonych Piotr Wilczek, a także wicedyrektor Instytutu Książki prof. Krzysztof Koehler. Dzień wcześniej, 6 marca o godz. 19:00, zainaugurujemy „Półkę” w Brooklynie. Towarzyszyć temu będzie spotkanie promujące najnowsze przekłady polskiej literatury oraz nagrodę „Found in Translation”, w którym udział wezmą Krzysztof Koehler, tłumaczka Jennifer Croft oraz Izabela Barry z Brooklyn Public Library.

„Polska półka” jest organizowana przez Instytut Książki we współpracy z Citizen Diplomacy International i w porozumieniu z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.