Aktualności

19.06.2018

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO po raz czwarty. Pora na reportaż

Czwarta edycja Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO potrwa od września 2018 do stycznia 2019 roku. Podczas stu godzin warsztatów dwunastu przyszłych pisarzy zmierzy się z reportażem. Zgłoszenia można nadsyłać od 1 do 31 lipca.

1 lipca rozpoczyna się rekrutacja na kolejną edycję Kursu Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO. Od 1 września 2018 do 27 stycznia 2019 roku potrwa czwarta odsłona – po kursie powieści obyczajowej i kryminału, przychodzi czas na reportaż, z którym będzie mierzyć się dwanaścioro uczestników zajęć wybranych na podstawie przesłanych próbek tekstów.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w tegorocznym planie znajdzie się wiele godzin warsztatów z ludźmi słowa – reporterami i redaktorami, psychologiem twórczości i trenerem, twórczego myślenia oraz procesu wydawniczego. Pięć miesięcy upłynie także pod znakiem zgłębiania gatunku, który zyskał rzesze oddanych czytelników – reportaż wymaga nie tylko umiejętności pisania, lecz także wrażliwości społecznej, zdolności komunikacyjnych oraz determinacji. Absolwenci kursu dowiedzą się, jak balansować między intensywnością tekstu a etyką jego pisania; jak rozmawiać z bohaterem, słuchać go i opowiadać jego historię. Tegoroczny kurs opiera się na praktyce, rzetelnej nauce warsztatu, ćwiczeniu rzemiosła oraz intensywnej pracy nad słowem.

W tym roku zajęcia poprowadzą m.in. Filip Springer, Michał Olszewski, Katarzyna Kubisiowska, Iza Michalewicz oraz Magdalena Kicińska. Z kolei nad grupą przez cały okres kursu będzie czuwał Daniel Lis, redaktor książek czołowych polskich reportażystów m.in. Małgorzaty Szejnert, Witolda Szabłowskiego czy Magdaleny Grzebałkowskiej, który przez pięć miesięcy będzie przygotowywał młodych reporterów do mocnego debiutu. O sytuacji reportażu na rynku wydawniczym oraz współpracy z autorem opowiedzą także redaktorki: Julianna Jonek (Dowody na Istnienie), Magdalena Budzińska (Wydawnictwo Czarne) oraz Ewa Bolińska (Wydawnictwo Znak). Nie zabraknie również wsparcia Arkadiusza Matrasa, który przeprowadzi dwudniowy trening komunikacji, a także agentki literackiej, Anny Rucińskiej-Barnaś. Wśród tematów warsztatów i wykładów znajdą się między innymi:

  • Jak wybrać temat reportażu i gdzie szukać inspiracji?
  • Czym różni się warsztat autora reportażu książkowego od prasowego?
  • Czy reporter powinien być neutralny?
  • Jak poradzić sobie z trudnym bohaterem, czarnym charakterem i tematem zapalnym?
  • Jak wybrać i pokazać główną postać, która uniesie całą historię? Jak z nią rozmawiać?
  • Jak nie zgubić się w chaosie dokumentacji i researchu?

Podsumowaniem wielomiesięcznej pracy będzie wydanie antologii tekstów uczestników, która następnie trafi do czołowych wydawców w kraju, wraz z rekomendacją organizatorów trzech najbardziej obiecujących absolwentów. Antologie poprzednich edycji Kursu, w tym kryminału i prozy obyczajowej, można przeczytać tutaj.

Kurs Kreatywnego Pisania Miasta Literatury UNESCO jest organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, za koncepcję merytoryczną odpowiada Karolina Macios i Magdalena Zielińska, redaktorki z wieloletnim doświadczeniem w branży.  Kurs stanowi element programu wsparcia debiutów literackich w Krakowie, do którego należy także Nagroda Conrada.  Od trzech lat Kursowi towarzyszą comiesięczne, weekendowe warsztaty pisania, które prowadzili m.in. Łukasz Orbitowski, Sylwia Chutnik, Jakub Żulczyk, Max Cegielski, Weronika Murek, Agata Passent, Mariusz Czubaj, Marcin Kącki, Wojciech Jagielski i reporterzy Dużego Formatu.

Dwunastu uczestników tegorocznej edycji zostanie zrekrutowanych na podstawie przesłanych przed rozpoczęciem Kursu maksymalnie 5-stronnicowego portretu bliskiej osoby. Rekrutacja rozpoczyna się 1 lipca i potrwa do 31 lipca 2018 roku.  Więcej informacji o warunkach naboru można znaleźć na stronie Kursu Kreatywnego Pisania: www.pisz.miastoliteratury.pl oraz mailowo: pisz@miastoliteratury.pl