Aktualności

logotyp Festiwalu Biegów w Krynicy-Zdroju
08.09.2017

Instytut Książki na Festiwalu Biegowym w Krynicy-Zdroju

Instytut Książki po raz pierwszy w swojej historii pojawi się z programem promującym czytelnictwo na imprezie stricte sportowej – 8. PKO Festiwalu Biegowym organizowanym między 8 a 10 września w Krynicy-Zdroju. To jedna z największych imprez dla biegaczy w Polsce, na którą rokrocznie przyjeżdżają setki zawodników z całego kraju i zagranicy.

Plan wydarzeń:

Piątek, 8.09.2017 r.


- godz. 17:30-19:00, Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci (prowadzi Magdalena Kozieł-Nowak – ilustratorka)

Opis: „Punktem wyjścia do wspólnego twórczego działania będą magiczne przedmioty, tak często pojawiające się w bajkach. Kto nie marzył o czapce niewidce, stoliczku, który się sam nakrywa, magicznym młynku czy siedmiomilowych butach. I właśnie stworzenie siedmiomilowych butów (z oczywistych względów!) będzie celem uczestników warsztatu. Ilustratorka Magdalena Kozieł-Nowak przybliży dzieciom baśń Charles'a Perraulta o Tomciu Paluchu oraz wiersz Siedmiomilowe buty Jana Brzechwy, na podstawie których uczestnicy rozpoczną "szycie" butów na miarę. Wycinając, klejąc, rysując i poznając klasykę literatury dziecięcej uczestnicy stworzą dla siebie buty, które dzięki swoim fantastycznym formom nie tylko dodadzą im sił do sportowych zmagań, ale przyniosą również wiele radości."

- godz. 19:00-20:00, „Od czytania do biegania (i z powrotem)” – dyskusja

Opis: Instytut Książki podczas Festiwalu Biegów w Krynicy-Zdroju organizuje bezprecedensową dyskusję na temat związków pomiędzy czytaniem i bieganiem. Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy znanych dziennikarzy, poetów i naukowców, którzy we własnym życiu łączą te dwie pasje. O wpływie biegania na duszę ludzką, ulubionych pisarzach i biegaczach, o kształtowaniu charakteru przez lekturę, o starożytnej kalokagatii i współczesnych audiobookach rozmawiać będą:

Przemysław Babiarz – jeden z najbardziej znanych polskich dziennikarzy i komentatorów sportowych, od ponad 20 lat związany z Telewizją Polską, w której prowadził szereg programów sportowych i rozrywkowych. Z wykształcenia teatrolog i aktor, z pasji maratończyk. Trzykrotny laureat Telekamery w kategorii „Komentator sportowy”.

Katarzyna Dydo-Rosłoń – amatorka sportu. Mistrzyni krótkich dystansów. Zawsze w biegu do pracy, do domu, po bułki, a ostatnio także do lasu i po polu na mazowieckiej wsi. Na co dzień biega do radia i w biegu prowadzi audycję Stacja Kultura. Na biegu tworzy portal dla amatorek sportu http://www.girls.kingrunner.com/. Redaktor naczelna magazynu „Girls Dziewczyny Trenują”.

Arkadiusz Morawiec – literaturoznawca i krytyk literacki, profesor w Katedrze Literatury Polskiej XX i XXI wieku Uniwersytetu Łódzkiego, miłośnik i uczestnik biegów długodystansowych (brał udział m.in. w Maratonie Karkonoskim i Supermaratonie Gór Stołowych). Naukowo zajmuje się pisarstwem obrazującym totalitaryzm, zapisami doświadczeń granicznych, literaturą obozową, a także najnowszą polską poezją i prozą. Współpracownik miesięcznika „Nowe Książki” i „Kwartalnika Artystycznego”.

Marek Czuku – poeta, autor dwunastu zbiorów poetyckich. Oprócz wierszy pisze prozę, recenzje, eseje, felietony, piosenki. Z wykształcenia fizyk i polonista. Pracował jako dziennikarz, opiekował się też młodzieżowymi grupami literackimi. Jako uczeń i student trenował dyscypliny lekkoatletyczne, a po latach przerwy wrócił do biegania. Prowadzi literacki blog: http://wforma.eu/wedrowniczek-marka-czuku.html. Marzy o przebiegnięciu maratonu.

Moderatorem dyskusji będzie:

Krzysztof Koehler – poeta, krytyk literacki, eseista, profesor nadzwyczajny UKSW, wicedyrektor Instytutu Książki, a także maratończyk. Prowadzi bloga poświęconego osobistym doświadczeniom z biegów ultramaratońskich: http://50na80runblog.simplesite.com/.

Sobota, 9.09.2017 r.

- godz. 13.30-15.00, Warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci (prowadzi Magdalena Kozieł-Nowak – ilustratorka)

Opis: Kolejni goście Strefy Dzieci Festiwalu Biegowego będą mogli uczestniczyć w przygotowanych przez Magdalenę Kozieł-Nowak warsztatach, których motywem przewodnim będzie tworzenie siedmiomilowych butów.

- godz. 19.00-20.00, Koncert zespołu Piwnica św. Norberta.

Opis: Każdy koncert ma własny scenariusz i dramaturgię, jest spektaklem złożonym z muzyki, poezji i pieśni. Jest także zaproszeniem do wspólnej wyprawy w coraz to nowe rejony ludzkiej wrażliwości, opowieścią o sprawach wielkich i małych, oglądanych przez czarodziejski pryzmat muzyki i poezji. Muzyki i poezji bardzo różnej – medytacyjnej, ilustracyjnej, klasycznej, rockowej i jazzowej. Towarzyszą jej teksty Mickiewicza, Leśmiana, Eliota, ale i Białoszewskiego czy Witkacego a także wiersze i pieśni stworzone przez naszych kompozytorów i poetów. Dla artystów Piwnica to przede wszystkim miejsce, gdzie mogą tworzyć sztukę i dzielić nią z publicznością – i z sobą nawzajem – z dala od artystycznego rynku, na którym funkcjonują na co dzień.

Instytut Książki został również partnerem plebiscytu na Biegową Książkę Roku, którego wyniki zostaną ogłoszone podczas finałowej gali festiwalu w niedzielę. Listę nominowanych tytułów można zobaczyć tutaj.

Zwyciężczyniom i zwycięzcom najdłuższych biegów Instytut Książki wręczy również koszulki z wizerunkiem Stanisława Wyspiańskiego, które zostały przygotowane z okazji Narodowego Czytania Wesela.