Aktualności

grafika pomująca wydarzenie
04.06.2018

Festiwal Czesława Miłosza w Kiejdanach

W Kiejdanach na Litwie rozpoczął się w piątek Festiwal Czesława Miłosza, który potrwa miesiąc. W programie są spotkania literackie, koncerty, wystawy, konferencje, dyskusje oraz pokazy filmów; jest wiele elementów polskich.

"Nasz festiwal jest interdyscyplinarny, wielokulturowy, wielowymiarowy, taki, jaki był Czesław Miłosz" - powiedział inicjator i organizator Festiwalu, dyrektor Muzeum Kraju Kiejdańskiego Rimantas Żirgulis. "Twórczość Miłosza jest dla nas punktem wyjścia do spotkań w szerszym gronie, zgłębiania swej wiedzy, dyskusji na temat współczesności, w której idee i poglądy Miłosza są tak bardzo aktualne" - dodał.

Festiwal Czesława Miłosza nieprzypadkowo odbywa się w Kiejdanach, niedużym mieście o bogatej historii, leżącym w centrum kraju. Nieopodal Kiejdan, w Szetejniach, Miłosz urodził się i spędził pierwsze lata życia. Żirgulis przypomina, że Miłosz był mocno związany z ziemią kiejdańską, często powracał do niej w swej twórczości i wspomnieniach. "To jest najsłynniejszy człowiek ziemi kiejdańskiej, od 1990 roku - honorowy obywatele tej ziemi, jest naszą wizytówką, ale też wielkim darem, z jakiego powinniśmy korzystać" - powiedział dyrektor muzeum.

Festiwal zainaugurowano w piątek otwarciem wystawy "Tadeusz Kościuszko. Cena Wolności" w Wielofunkcyjnym Centrum w Kiejdanach, przygotowanej przez Instytut Polski w Wilnie. Po otwarciu odbyła się dyskusja historyków Litwy, Polski i Białorusi pt. "Związek państw Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego: historyczne, polityczne, ekonomiczne konteksty". Wieczorem w miejscowym kościele ewangelicko-reformowanym został wykonany utwór "Dedykacja dla Czesława Miłosza. Muzyka na kameralny zespół" skomponowany specjalnie na festiwal przez jazzmana Jievarasa Jasinskasa. W sobotę w Muzeum Kraju Kiejdańskiego zaplanowane jest otwarcie wystawy fotograficznej "Tomas Venclova: Tak zbliża słowo", spotkania nt. historii litewskich Żydów i obecności "Pana Tadeusza" na Litwie. W następnych dniach Festiwalu odbędą się kolejne koncerty, m.in. żydowskie pieśni wykona polski zespół Vocal Varshe. Odbędą się dyskusje i wykłady poświęcone tożsamości człowieka w XX wieku, także tożsamości osób wywodzących się z pogranicza. O Miłoszu opowie historyk kultury z Uniwersytetu Wileńskiego dr Darius Kuolys. Zakończenie Festiwalu zaplanowane jest dwa dni przed rocznicą urodzin Miłosza. 28 czerwca w Kiejdanach zostanie pokazany polsko-litewski spektakl pt. "Kokon" przygotowany na podstawie twórczości Miłosza i Josifa Brodskiego.

Jest to trzecia edycja Festiwalu Czesława Miłosza w Kiejdanach. Festiwal odbywa się co dwa lata. (PAP)