Aktualności

21.10.2017

Biblioteka Nowa w Drodze: Praga i Hradec Králové

Po wizytach studyjnych w bibliotekach w Brnie i Sobieslaviu, trzeci i czwarty dzień seminarium spędzili bibliotekarze na poznawaniu kolejnych bibliotek, tym razem w Pradze i Hradcu Králové. Pierwszą z nich była jedyna na naszej trasie zabytkowa biblioteka: składająca się z dwóch sal - filozoficznej i teologicznej - biblioteka w klasztorze na Strahovie w Pradze, założona w 1143 roku. Imponujący księgozbiór wzbogacony o gabinet osobliwości, piękne freski sprawiają, że jest ona zaliczana do najpiękniejszych bibliotek na świecie.

Kolejna biblioteka – Narodowa Biblioteka Techniczna (godny podziwu nowoczesny obiekt w praskiej dzielnicy Dejvice) z ponad 1,5 milionowym księgozbiorem jest największą i najstarszą biblioteką oferującą literaturę techniczną w Republice Czeskiej. Jej podstawową funkcją jest zapewnienie literatury fachowej oraz pomocy naukowej studentom, pedagogom i pracownikom naukowym. Wyposażona jest w wiele nowinek technicznych pozwalających na sprawniejsze docieranie do pożądanych informacji. Biblioteka cieszy się tak wielką popularnością wśród studentów, że do gabinetów pracy indywidualnej czy grupowej (do wynajęcia przez chcących pracować w odosobnieniu) są już zapisy na kolejny rok kalendarzowy.

W praskiej bibliotece uczestnicy wysłuchali wykładu zawierającego przedstawienie i omówienie wyników statystycznych czytelnictwa w Czechach na przestrzeni ostatnich lat, który wygłosił dr Roman Giebisch z czeskiej Biblioteki Narodowej (to już drugi wykład w ramach tej edycji seminarium po spotkaniu z prof. Jiřím Trávníčkiem z Czeskiej Akademii Nauk).

W ostatni dzień seminarium uczestnicy mieli okazję podziwiać dwie nowatorskie biblioteki w Hradcu Králové: Bibliotekę Miejską (siedziba w byłej fabryce) oraz Bibliotekę Edukacyjną i Naukową (nowoczesny gmach). W obydwu mieli bibliotekarze możliwość nie tylko podziwinia oryginalnych rozwiązań architektonicznych, ale i wysłuchania obszernych informacji o innowacyjnych programach skierowanych zarówno do czytelników literatury naukowej, jak i tych poszukujących w księgozbiorach bibliotecznych książki rozrywkowej, również o inicjatywach skierownych do dzieci i młodzieży.

Wizyty studyjne w bibliotekach połączone zostały ze zwiedzaniem miast w Republice Czeskiej: Brna – stolicy Moraw (400 tys. mieszkańców), Sobeslavia (7,5 tys.) oraz Pragi – stolicy kraju (ok. 1,5 mln mieszkańców) oraz Hradca Králové (blisko 100 tys.).

Galerię zdjęć z seminarium "Biblioteka Nowa w Drodze" (Republika Czeska, 17-20.10.2017) można obejrzeć tutaj.